Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraje afrykańskie zmniejszyły w Kopenhadze swoje żądania

0
Podziel się

Grupa krajów afrykańskich zmniejszyła w środę swoje żądania
dotyczące finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi przez kraje bogate, zgadzając się na
propozycje przedstawione przez kraje uprzemysłowione i sygnalizując porozumienie dotyczące
kluczowych przeszkód w prowadzonych w Kopenhadze ONZ-owskich negocjacjach klimatycznych.

bEgSArbF

Grupa krajów afrykańskich zmniejszyła w środę swoje żądania dotyczące finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi przez kraje bogate, zgadzając się na propozycje przedstawione przez kraje uprzemysłowione i sygnalizując porozumienie dotyczące kluczowych przeszkód w prowadzonych w Kopenhadze ONZ-owskich negocjacjach klimatycznych.

Odnosząc się do rozmów mających na celu zawarcie globalnego porozumienia klimatycznego premier Etiopii Meles Zenawi poparł propozycję przekazania przez kraje uprzemysłowione 100 miliardów dolarów rocznie do roku 2020 na pomoc dla krajów rozwijających się w walce ze zmianami klimatycznymi i przystosowaniu się do ich skutków.

"Jeśli chodzi o finanse długoterminowe proponuję, aby finansowanie adaptacji i łagodzenia skutków nadmiernych emisji rozpoczęło się przed rokiem 2013, by osiągnąć 50 miliardów dolarów rocznie przed 2015 i 100 miliardów dolarów rocznie do roku 2020" - oświadczył w imieniu grupy krajów afrykańskich.

bEgSArbH

"Nie mniej niż 50 proc. powinno być przekazane krajom zagrożonym i biednym oraz regionom takim jak Afryka i małe kraje wyspiarskie" - dodał Zenawi.

"Fundusz powinien być zasilany przez mechanizm finansowy" - przekonywał, dodając, że zawierałby on podatki od emisji węgla, czy z handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych.

Zenawi poparł także projekt finansowania krótkoterminowego na lata 2010-2012 w wysokości 10 miliardów dolarów rocznie zgodnie z sugestiami UE i USA.

"Wiem, że moja dzisiejsza propozycja będzie rozczarowaniem dla niektórych krajów afrykańskich. Zmniejsza ona nasze oczekiwania. Jednak zmniejszając wielkość finansowania zwiększamy jego niezawodność" - przekonywał.(PAP)

bEgSArbN

keb/ ro/

5326893

bEgSArci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)