Notowania

romowie
07.04.2010 16:12

Kraje unijne powinny integrować Romów

Integracja szacowanej na 10-12 mln osób mniejszości jest wspólnym obowiązkiem UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska zaapelowała do krajów członkowskich UE o wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych w celu społecznej integracji Romów. Zdaniem KE integracja szacowanej na 10-12 mln osób mniejszości jest wspólnym obowiązkiem państw i instytucji UE.

_ - Jako Unia oparta na silnych wartościach musimy zapewnić, by podstawowe prawa Romów były szanowane. Dyskryminacja wobec tej mniejszości etnicznej jest niedopuszczalna _ - powiedziała komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding (na zdjęciu).

_ - Uwzględnienie ich problemów przynosi korzyści naszym społeczeństwom i gospodarkom. Jedynie dzięki trwałemu i skoordynowanemu działaniu możemy wprowadzić rzeczywiste zmiany z korzyścią dla Romów w całej Europie _ - dodała komisarz.

_ - Romowie nie potrzebują osobnego rynku pracy, szkół, które kontynuują segregację dzieci Romów, ani powtórki gett romskich. Naszym celem jest, by Romowie byli akceptowani na równych warunkach i zintegrowani ze społeczeństwem. Europejski Fundusz Społeczny jest potężną dźwignią wspierającą to przekrojowe podejście _ - zauważył z kolei komisarz ds. społecznych Laszlo Andor.

Dlatego w przyjętym programie zwiększenia integracji Romów KE apeluje o wykorzystanie funduszy strukturalnych oraz funduszu społecznego UE na walkę z dyskryminacją i segregacją Romów. Przekonuje, że pełne wykorzystanie potencjału romskiej społeczności jest w pełni zgodne z nową unijną strategią gospodarczą Europa 2020, która zakłada wzrost połączony z walką z wykluczeniem społecznym.

KE zauważa pozytywne wyniki dotychczasowych działań, pisząc, że chociaż sytuacja wielu Romów w Europie wciąż pozostaje trudna, nastąpił znaczący postęp na szczeblu unijnym i krajowym. Działania obejmowały walkę z dyskryminacją, segregacją i przemocą na tle rasowym oraz wspieranie programów zmierzających do rozwiązania problemów błędnego koła ubóstwa, marginalizacji społecznej, słabych wyników szkolnych, złych warunków mieszkaniowych i zdrowotnych.

Środowy komunikat KE oraz sprawozdanie z postępów prac będą przedmiotem dyskusji podczas drugiego europejskiego szczytu w sprawie Romów organizowanego wraz z hiszpańską prezydencją UE 8-9 kwietnia w Kordobie. - _ Sytuacja wielu europejskich obywateli cygańskich jest skandaliczna. Są oni ofiarami dyskryminacji i rasizmu _ - oświadczył przedstawiciel Romów na konferencję Belen Sanchez Rubio. Od UE zażądał przejścia od słów do czynów.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Niemcy nie chcą polskiej mniejszości ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;nie;chca;polskiej;mniejszosci,7,0,569607.html )
* [ Pieronek: Nie jestem antysemitą ]( http://news.money.pl/artykul/pieronek;nie;jestem;antysemita,233,0,580329.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: romowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz