Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraje unijne powinny integrować Romów

0
Podziel się:

Integracja szacowanej na 10-12 mln osób mniejszości jest wspólnym obowiązkiem UE.

Kraje unijne powinny integrować Romów
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska zaapelowała do krajów członkowskich UE o wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych w celu społecznej integracji Romów. Zdaniem KE integracja szacowanej na 10-12 mln osób mniejszości jest wspólnym obowiązkiem państw i instytucji UE.

_ - Jako Unia oparta na silnych wartościach musimy zapewnić, by podstawowe prawa Romów były szanowane. Dyskryminacja wobec tej mniejszości etnicznej jest niedopuszczalna _ - powiedziała komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding (na zdjęciu).

_ - Uwzględnienie ich problemów przynosi korzyści naszym społeczeństwom i gospodarkom. Jedynie dzięki trwałemu i skoordynowanemu działaniu możemy wprowadzić rzeczywiste zmiany z korzyścią dla Romów w całej Europie _ - dodała komisarz.

_ - Romowie nie potrzebują osobnego rynku pracy, szkół, które kontynuują segregację dzieci Romów, ani powtórki gett romskich. Naszym celem jest, by Romowie byli akceptowani na równych warunkach i zintegrowani ze społeczeństwem. Europejski Fundusz Społeczny jest potężną dźwignią wspierającą to przekrojowe podejście _ - zauważył z kolei komisarz ds. społecznych Laszlo Andor.

Dlatego w przyjętym programie zwiększenia integracji Romów KE apeluje o wykorzystanie funduszy strukturalnych oraz funduszu społecznego UE na walkę z dyskryminacją i segregacją Romów. Przekonuje, że pełne wykorzystanie potencjału romskiej społeczności jest w pełni zgodne z nową unijną strategią gospodarczą Europa 2020, która zakłada wzrost połączony z walką z wykluczeniem społecznym.

KE zauważa pozytywne wyniki dotychczasowych działań, pisząc, że chociaż sytuacja wielu Romów w Europie wciąż pozostaje trudna, nastąpił znaczący postęp na szczeblu unijnym i krajowym. Działania obejmowały walkę z dyskryminacją, segregacją i przemocą na tle rasowym oraz wspieranie programów zmierzających do rozwiązania problemów błędnego koła ubóstwa, marginalizacji społecznej, słabych wyników szkolnych, złych warunków mieszkaniowych i zdrowotnych.

Środowy komunikat KE oraz sprawozdanie z postępów prac będą przedmiotem dyskusji podczas drugiego europejskiego szczytu w sprawie Romów organizowanego wraz z hiszpańską prezydencją UE 8-9 kwietnia w Kordobie. - _ Sytuacja wielu europejskich obywateli cygańskich jest skandaliczna. Są oni ofiarami dyskryminacji i rasizmu _ - oświadczył przedstawiciel Romów na konferencję Belen Sanchez Rubio. Od UE zażądał przejścia od słów do czynów.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)