Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krajowe Centrum ds. AIDS: coraz większa grupa zagrożona HIV: AIDS

0
Podziel się:

Nie ma już grup ryzyka, problem HIV dotyczy
każdego, a zakażeniem zagrożona jest coraz większa grupa ludzi -
przekonuje Krajowe Centrum ds. AIDS, które w poniedziałek, z
okazji Światowego Dnia AIDS, zorganizowało w Warszawie konferencję
prasową.

Nie ma już grup ryzyka, problem HIV dotyczy każdego, a zakażeniem zagrożona jest coraz większa grupa ludzi - przekonuje Krajowe Centrum ds. AIDS, które w poniedziałek, z okazji Światowego Dnia AIDS, zorganizowało w Warszawie konferencję prasową.

"Już po raz 20. obchodzimy Światowy Dzień AIDS, oznacza to, że od 20 lat świat walczy z tą chorobą i z tym problemem" - powiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak. Dodał, że AIDS to nie tylko wyzwanie dla medycyny, ale również dla psychologów, pedagogów, duchownych oraz dziennikarzy. "W walce z AIDS niezwykle ważne są edukacja i rzetelne informacje" - zaznaczył.

Jak podkreśla dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec- Bogusławska, podstawowym problemem w Polsce, jeśli chodzi o HIV/AIDS jest "demokratyzacja ryzyka" - nie mówi się już o grupach ryzyka, tylko o ryzykownych zachowaniach. Według ekspertów Polacy mają wiedzę na temat HIV/AIDS, nie stosują jej jednak w życiu codziennym i nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie.

Marzec-Bogusławska zwróciła uwagę, że zmienia się specyfika epidemii - obecnie główną drogą zakażeń HIV w Polsce są ryzykowne kontakty seksualne - kiedyś było to używanie dożylnych środków odurzających. Obserwujemy także "feminizację" problemu HIV/AIDS - 30 proc. nowych zakażonych to kobiety. Coraz więcej zakażonych HIV to ludzie młodzi - w grupie wiekowej od 18 do 39 lat - z przewagą osób młodszych, do 29. roku życia.

W Polsce dotychczas wykryto ponad 11 901 przypadków HIV, jednak szacuje się, że zarażonych wirusem może być nawet 30 tys. osób. Oznacza to, że ok. dwie trzecie osób z HIV - blisko 20 tys. - może nie wiedzieć o zakażeniu. W tym roku wykryto już 642 zakażenia.

"Młodym ludziom należy się rzetelna wiedza na temat HIV/AIDS. Każdy powinien dowiedzieć się, jak uniknąć, jak zmniejszyć ryzyko zakażenia. Decyzję każdy musi podjąć samodzielnie, ale w oparciu o wiedzę" - podkreślił ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, który zajmuje się osobami z HIV/AIDS od 1989 r. Ks. Nowak zaapelował także do minister zdrowia Ewy Kopacz o podjęcie prac nad ustawą o przeciwdziałaniu AIDS, która zawarłaby wszystkie kwestie związane z tym zagadnieniem w jednym dokumencie.

Marzec-Bogusławska podkreśliła, że zaangażowanie w walkę z AIDS tylko jednego resortu - Ministerstwa Zdrowia - to za mało. Jej zdaniem także inni ministrowie powinni włączyć się w profilaktykę. Poinformowała, że problem ten dostrzegło Ministerstwo Obrony Narodowej, które sfinansowało pakiety edukacyjne z prezerwatywą przeznaczone dla żołnierzy na misjach.

Na rozprzestrzenianie się zarażeń HIV mają wpływ migracje ludności. Wyjazd z domu, rozłąka ze stałym partnerem sprzyjają rozluźnieniu obyczajów i przypadkowym kontaktom seksualnym. Z myślą o podróżujących Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało kampanię "Wróć bez HIV!". Kampania rozpoczęła się w lipcu i potrwa półtora roku - do 1 grudnia 2009 r.

Z okazji Dnia AIDS ogólnoświatową kampanię zorganizowało także ONZ-towska organizacja UNODC. Internetowa kampania "Think. Before you start. Before you shoot. Before you share" skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych oraz tych, którzy używają dożylnie narkotyków.

Według szacunków innej organizacji ONZ - UNAIDS pod koniec 2008 roku na świecie żyje ok. 33 mln osób zakażonych i chorych na AIDS. Tylko w tym roku 2,5 mln ludzi na całym świecie zakaziło się wirusem HIV. Z powodu choroby w 2007 roku zmarło 2,1 mln osób.

W Europie Zachodniej przez ostatnie osiem lat liczba nowych zakażeń wzrosła niemal dwukrotnie. Jednocześnie nastąpił znaczny wzrost liczby zakażeń w Europie Wschodniej i Azji Centralnej, gdzie według niektórych wskaźników liczba nowych przypadków HIV od 2004 r. wzrasta rokrocznie nawet o połowę. Na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej odsetek osób żyjących z HIV wynosi około 2 proc. całego społeczeństwa.

Statystycznie w Europie do większości nowych zakażeń dochodzi przez kontakty seksualne między kobietą i mężczyzną. Wpływają na to migracje zewnętrzne - przybywanie do państw Unii Europejskiej osób z obszarów świata, w których odsetek zarażonych HIV jest wysoki, a także migracje wewnątrz UE. Dodatkowo w Europie obserwowane jest zjawisko "zmęczenia zapobieganiem", a więc spada np. odsetek osób regularnie stosujących prezerwatywę.

Epidemia HIV w Europie ma bardzo zróżnicowane oblicze. Sytuacja w nawet sąsiadujących ze sobą państwach może się znacznie różnić. Skandynawia i Europa Środkowa, w tym także Polska, pozostają obszarem o niskiej dynamice epidemii HIV/AIDS. (PAP)

akw/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)