Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: 14 i 15 sierpnia trzecia edycja Nocy Cracovia Sacra

0
Podziel się

Pokaz szat grobowych św. Jadwigi Królowej Polski to jedna z atrakcji
organizowanej po raz trzeci Nocy Cracovia Sacra. 14 i 15 sierpnia będzie można zwiedzić kilkanaście
świątyń Krakowa i okolic i przekonać się, co kryją klasztorne skarbce.

bEirHybp

Pokaz szat grobowych św. Jadwigi Królowej Polski to jedna z atrakcji organizowanej po raz trzeci Nocy Cracovia Sacra. 14 i 15 sierpnia będzie można zwiedzić kilkanaście świątyń Krakowa i okolic i przekonać się, co kryją klasztorne skarbce.

Tegoroczna noc to zaproszenie do wędrówki śladami licznych krakowskich świętych i błogosławionych. Impreza rozpocznie się w sobotę 14 sierpnia o godz. 14.00 w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta. Będzie tam można zobaczyć wystawę poświeconą życiu i twórczości św. brata Alberta - Alberta Chmielowskiego, który był uzdolnionym malarzem.

W Katedrze na Wawelu za zgodą władz kościelnych i konserwatorów w sobotę wieczorem tylko przez trzy godziny (po wykonaniu "Missa pro pace" Feliksa Nowowiejskiego) będzie można oglądać szaty, w których pochowana została królowa Jadwiga, m.in. fragmenty jej sukni i płaszcza. Strój ten był do tej pory pokazywany tylko raz - w 1974 r. w 600. rocznicę urodzin Jadwigi.

bEirHybr

"W katedrze pokazany zostanie także złoty relikwiarz z 1504 r. na głowę św. Stanisława, uważany za jedno z najznakomitszych dzieł sztuki złotniczej" - mówił w czwartek na konferencji prasowej zapowiadającej Noc Cracovia Sacra dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic. Dodał, że Noc ta jest okazją do pokazania "piękna i bogactwa, którego na co dzień nie dostrzegamy lub które dla zwiedzających jest niedostępne".

W klasztorze dominikanów prezentowane będą zabytki gotyckie, m.in. płytki posadzkowe z XIII w. i kwatery z XIV-wiecznego ołtarza oraz wystawa o św. Jacku. Siostry Benedyktynki z klasztoru w Staniątkach zgodziły się wpuścić zwiedzających za klauzurę, by obejrzeli korytarz, reprezentacyjny pokój i celę klasztorną, której wygląd nie zmienił się od XVII w.

Noc Cracovia Sacra będzie też okazją do zwiedzenia klasztoru przy Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu, kaplic w Bazylice Franciszkanów, opactwa Benedyktynów w Tyńcu i Kaplicy św. Jana Kantego w Collegium Maius UJ.

Oprócz zwiedzania w wielu z udostępnionych kościołów oraz w Starej Synagodze odbędą się koncerty muzyki sakralnej.

bEirHybx

Dwudniowe zwiedzanie świątyń zakończy koncert "Tango Anioła" w kościele oo. dominikanów, podczas którego wystąpi wybitny pianista Kevin Kenner.

Wstęp do świątyń będzie wolny. Bezpłatne wejściówki będą obowiązywały tylko na zwiedzanie klasztoru przy Bazylice Bożego Ciała, klasztoru w Staniątkach, Collegium Maius UJ i na koncert w Starej Synagodze. Można je odbierać od najbliższej soboty w punktach Sieci Informacji Miejskiej.

Noc Cracovia Sacra to ostatnia - po Nocy Muzeów, Nocy Teatrów i Nocy Jazzu - tegoroczna impreza z cyklu Krakowskie Noce. (PAP)

wos/ hes/ jra/

bEirHybS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)