Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Biblioteka rodziny Sapiehów włączona do zbiorów Wawelu

0
Podziel się:

Liczący prawie 14 tys. pozycji krasiczyński księgozbiór rodziny Sapiehów
zostanie zakupiony przez Zamek Królewski na Wawelu - poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i
Dziedzictwa Narodowego.

Liczący prawie 14 tys. pozycji krasiczyński księgozbiór rodziny Sapiehów zostanie zakupiony przez Zamek Królewski na Wawelu - poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Środki przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwolą na wykupienie księgozbioru od ich dotychczasowego właściciela, Michała Sapiehy" - powiedział PAP wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, Jerzy Petrus.

Księgozbiór Sapiehów znajduje się na Wawelu od 1953 r. Od 1973 r. przechowywany jest w zamku w Pieskowej Skale (oddział Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu) w specjalnie zaprojektowanych i wykonanych szafach bibliotecznych, nawiązujących do osiemnastowiecznych angielskich bibliotek.

Jak zapowiedział Petrus, księgozbiór pozostanie w Pieskowej Skale, a najcenniejsze pozycje zbioru będzie można zobaczyć w Krakowie w pierwszym kwartale przyszłego roku na specjalnej wystawie na Wawelu.

Zbiór rodziny Sapiehów z Krasiczyna zawiera publikacje w języku polskim, łacińskim, francuskim, niemieckim. Są to dzieła z różnych dziedzin wiedzy: teologii, historii, literatury, rolnictwa, przyrody. Część księgozbioru stanowią czasopisma, encyklopedie i słowniki. Wśród licznych starodruków znajdują się egzemplarze o wielkiej wartości, niespotykane na polskim rynku antykwarycznym.

Poza książkami należącymi do różnych przedstawicieli rodu Sapiehów (m.in. egzemplarzy kodeńskich Jana Sapiehy i Aleksandra, oraz tomów z Teofilpola na Wołyniu, własności Teofilii z Jabłonowskich), kolekcja gromadzi liczne egzemplarze z Biblioteki Załuskich, Biblioteki Zamoyskich, Biblioteki Radziwiłłów. Wiele z tych wydawnictw ma zabytkowe oprawy i ekslibrisy o dużej wartości artystycznej.

Biblioteka rodziny Sapiehów to obecnie jedyny w Polsce nierozproszony księgozbiór magnacki, jego zasoby są notowane w bibliografii Estreichera. (PAP)

bko/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)