Notowania

części
06.10.2010 19:07

Kraków: Część działaczy PO niezadowolona z miejsca na listach wyborczych

Co najmniej kilkanaście osób niezadowolonych z miejsca na listach kandydatów PO do Rady Miasta Krakowa złożyło odwołania do władz regionalnych partii. Rada Regionu ma się zająć tą sprawą w niedzielę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Co najmniej kilkanaście osób niezadowolonych z miejsca na listach kandydatów PO do Rady Miasta Krakowa złożyło odwołania do władz regionalnych partii. Rada Regionu ma się zająć tą sprawą w niedzielę.

Władze PO w Małopolsce nie podają dokładnej liczby odwołań. Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że wpływają one także od kół PO. Według tych informacji, w krakowskiej PO od kilku dni zbierane są podpisy pod apelem, w którym pada sugestia, by szef krakowskiej Platformy Łukasz Gibała zachował się honorowo i podał do dymisji. Powód - zbyt przychylne, zdaniem części partyjnych działaczy - wypowiedzi Gibały o urzędującym prezydencie Krakowa Jacku Majchrowskim.

Działacze niezadowoleni z kształtu list przyjętych przez krakowskie władze partii podnoszą, że na pierwszych lokatach znaleźli się ludzie, którzy - ich zdaniem - nie mają żadnego doświadczenia w samorządzie, a dotychczasowi radni zajmują odległe miejsca lub muszą startować w innym okręgu niż działają.

"W swoim odwołaniu podnoszę m.in., że na liście kandydatów znalazła się osoba, która wcale o to nie zabiegała, że radni dzielnicowi mają startować w okręgach, z którymi nie są związani" - powiedział w środę PAP radny Grzegorz Stawowy. Przykład: radna Małgorzata Jantos, związana z okręgiem obejmującym Stare Miasto i Grzegórzki, ma startować z okręgu obejmującego Czyżyny, Mistrzejowice i Bieńczyce.

Stawowy dodał, że zaproponuje inny wygląd list: popularni radni, szefowie dzielnic i kilka nowych osób mieliby się znaleźć w pierwszych piątkach. W każdej piątce będą też po dwie kobiety.

Rozczarowania nie kryje radny Janusz Chwajoł, któremu przypadło 14. miejsce na liście. "W rankingach radnych prowadzonych przez media zajmowałem trzecią lokatę. Nie jest to więc chyba ocena mojej dotychczasowej pracy" - powiedział PAP o swej pozycji na liście Chwajoł, który także złożył odwołanie. Nie ukrywa, że jeśli nie otrzyma lepszego miejsca, rozważa wycofanie się ze startu w wyborach.

Przewodniczący krakowskiej PO Łukasz Gibała podkreślał podczas poniedziałkowej prezentacji list, że "jedynkami" na listach są ludzie nowi, energiczni, którzy zrobią silną kampanię. Nie krył, że kształt list wynika też z dość krytycznej oceny funkcjonowania klubu PO w Radzie Miasta w ostatnich czterech latach. Podkreślił, że kształt list w siedmiu krakowskich okręgach to wynik kompromisu. Podczas posiedzenia Rady Powiatu Krakowskiego PO 67 osób głosowało za ich przyjęciem, a tylko 14 przeciwko.

"Nie wyobrażam sobie, żeby listy miały się zmienić, żeby Rada Regionu, która w 2/3 składa się z ludzi spoza Krakowa, miała decydować o kształcie tych list. Drugi powód to zapewnienie posła PO Ireneusza Rasia, że będzie te listy wspierał" - powiedział PAP Łukasz Gibała.

Pytany o sugestie, by podał się do dymisji, Gibała powiedział, że "kampania powinna być czasem zjednoczenia i walki o jak najlepszy wynik, a nie wewnętrznych rozliczeń". "Na rozliczenia czas przyjdzie później" - ocenił Gibała. Podkreślił, że bierze pełną odpowiedzialność za przygotowane listy i wyniki "jedynek".

Z szefem małopolskiej PO pos. Rasiem PAP nie udało się w środę skontaktować.

Liderami list w Krakowie są: w okręgu nr 1 Aleksander Miszalski (absolwent AWF i Akademii Ekonomicznej, współwłaściciel firmy z branży turystycznej, sekretarz PO w Krakowie), w okręgu nr 2 - Paweł Ścigalski (radny dzielnicowy, członek zarządu krakowskiej PO). Jedynką w okręgu nr 3 będzie Paweł Węgrzyn (fizyk, informatyk z UJ); w okręgu 4 - Bogusław Kośmider (ekonomista, obecny radny, członek zarządu krakowskiej PO); w okręgu 5 - Wojciech Wojtowicz (radny 1998-2002, zastępca szefa krakowskiej PO), w okręgu 6 - Marek Hohenauer (filozof, przewodniczący dzielnicy XV Kraków- Mistrzejowice, członek zarządu krakowskiej PO) i w okręgu 7 - Robert Pajdo (adiunkt w Collegium Medium UJ). (PAP)

wos/ la/ gma/

Tagi: części, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz