Notowania

wiadomości
27.04.2011 17:06

Kraków: Do Rzymu jadą przyjaciele papieża ze "Środowiska"

W niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II wezmą udział przyjaciele papieża z tzw. Środowiska w Krakowie. Do Rzymu wybiera się około 70 osób - przyjaciele ks. Karola Wojtyły, ich dzieci i wnuki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II wezmą udział przyjaciele papieża z tzw. Środowiska w Krakowie. Do Rzymu wybiera się około 70 osób - przyjaciele ks. Karola Wojtyły, ich dzieci i wnuki. *

"Dla nas to będzie ciąg dalszy naszych wspólnych przeżyć, a to trwało w sumie ponad 50 lat" - powiedział PAP w środę prof. Gabriel Turowski. "My stale modlimy się za wstawiennictwem Jana Pawła II" - dodał.

W 1949 r. ks. Karol Wojtyła trafił do kościoła św. Floriana w Krakowie, gdzie zorganizował duszpasterstwo akademickie, początkowo wśród studentów pobliskiej Politechniki Krakowskiej i studentek z internatu sióstr nazaretanek z ul. Warszawskiej. Patronował też ministrantom, nawiązując bliskie więzi z ich rodzinami.

Grupa młodych ludzi, z którymi się zaprzyjaźnił początkowo nazywana była "Rodzinką", a potem "Środowiskiem". W latach 50. zaczęły się pierwsze wspólne wycieczki w góry; wtedy też narodził się zwyczaj nazywania księdza Wojtyły przez członków grupy "Wujkiem".

Młodzi i "Wujek" wyruszali razem na wyprawy w Tatry, Bieszczady i Sudety i na spływy kajakowe. W czasie tych wypraw ksiądz Karol odprawiał msze święte. Dużo też rozmawiał z młodymi.

Z biegiem lat wśród młodzieży rodziły się pierwsze miłości. Ks. Wojtyła udzielał ślubów przyjaciołom ze "Środowiska" i chrzcił ich dzieci. Po wyborze na papieża Jan Paweł II nadal korespondował z członkami "Środowiska", gościł ich w Watykanie i spotykał się z nimi podczas wizyt w Polsce.

"Teraz my będziemy w Rzymie. Byliśmy na pogrzebie Jana Pawła II. Chcemy być także i teraz podczas beatyfikacji naszego +Wujka+. Ta uroczystość jest dla nas wielkim przeżyciem, a zarazem wydaje nam się oczywista, bo od lat jesteśmy przekonani o świętości Jana Pawła II i modlimy się za jego wstawiennictwem" - powiedziała PAP prof. Teresa Malecka.(PAP)

wos/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz