Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

0
Podziel się:

Pod hasłem "Miasta ogrody" odbywa się w Krakowie Międzynarodowe Biennale
Architektury Wnętrz, zorganizowane przez wydział architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w
Krakowie.

Pod hasłem "Miasta ogrody" odbywa się w Krakowie Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz, zorganizowane przez wydział architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Biennale, odbywające się od czwartku do soboty, poświęcone jest roli architektury wnętrz w kontekście miejskim.

"Uważaliśmy, że wobec zawłaszczania przez ideologię dizajnu pewnych dyscyplin - architektury wnętrz, wzornictwa, nawet architektury - ważne jest, by już w środowisku szkół artystycznych wprowadzić mocny akcent określenia się w dziedzinie architektury wnętrz" - powiedział o powodach zorganizowania biennale dziekan wydziału architektury wnętrz ASP w Krakowie Jacek Siwczyński.

Podczas biennale w krakowskim Bunkrze Sztuki prezentowane będą prace finalistów studenckiego konkursu "W + mieszkanie". W sobotę odbędzie się także konferencja naukowa, poświęcona refleksji nad współczesną architekturą wyznaczającą miejsca do mieszkania.

"Konkurs studencki dla wszystkich przyszłych projektantów wnętrz pomoże nam zorientować się, jak młodzi ludzie zapatrują się na problem przyszłych miejsc zamieszkania. W nadesłanych pracach widzimy różnorodne koncepcje: jedni zwrócili uwagę na połączenie tej architektury z tożsamością, ukształtowaniem miasta, a inni szukali koncepcji związanych z poczuciem własnej wolności" - powiedziała PAP współorganizatorka biennale i prodziekan wydziału architektury wnętrz krakowskiej ASP Beata Gibała-Kapecka.

Jak dodała, konferencja służy z kolei zbudowaniu wspólnej płaszczyzny działania w kreowaniu rzeczywistości, ponieważ architekt wnętrz musi pracować z zespołem - z psychologami, socjologami, antropologami.

Tytuł biennale nawiązuje do zrealizowanej 100 lat temu na krakowskich Oleandrach "Wystawy Architektury i Wnętrz: w otoczeniu ogrodowem", na której prezentowano urbanistyczną koncepcję "miast-ogrodów", stworzoną przez angielskiego urbanistę Ebenzera Howarda.

Krakowscy architekci podjęli myśl Howarda i w 1912 roku zrealizowali wystawę, która prezentowała praktyczne, a jednocześnie piękne domy dla różnych grup społecznych - mieszkańców miast i wsi. Projekty domów w skali 1:1 stanęły w centrum Krakowa, zajmując całą - licząca kilkadziesiąt hektarów - dzielnicę Oleandry. Odwiedzając wystawę Howard uznał za wzorcowe nie tylko proponowane tam rozwiązania, ale i całą architekturę Krakowa i Podgórza: kamieniczne centrum i poforteczne osiedla willowe w zieleni, Błonia, bulwary oraz przemysł ulokowany po zawietrznej stronie miasta.

W wyniku koncepcji Howarda powstało w Europie kilkadziesiąt "miast-ogrodów". Zgodnie z ideą powstanie modelowego zespołu miast miało powodować samoczynne tworzenie się nowych: gdyby zostały połączone szybką komunikacją, skupione byłyby wokół większego "miasta centralnego". (PAP)

hp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)