Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Kolejny etap budowy Dworca Głównego PKP i nowe utrudnienia

0
Podziel się:

Rozpoczął się kolejny etap budowy Dworca Głównego PKP w Krakowie. Prace
obejmą przejście dla pieszych pod peronami, łączące część miasta od strony Galerii Krakowskiej z
częścią od strony ul. Bosackiej. Będzie to wiązało się z utrudnieniami dla podróżnych.

Rozpoczął się kolejny etap budowy Dworca Głównego PKP w Krakowie. Prace obejmą przejście dla pieszych pod peronami, łączące część miasta od strony Galerii Krakowskiej z częścią od strony ul. Bosackiej. Będzie to wiązało się z utrudnieniami dla podróżnych.

Jak poinformowały w piątek PKP SA, prace te wiążą się z sukcesywnym zamykaniem poszczególnych wyjść z przejścia "Antresola" na perony nr 2,3,4 i 5. Wykonawca robót będzie informował o zmianach na specjalnych oznakowaniach przy wyjściach z dworca.

W pierwszej kolejności zostanie zamknięte wyjście z antresoli na peron 3. Nastąpi to 11 kwietnia. Następnie zamykane będą wyjścia: na peron 4 od 27 kwietnia, na peron 2 od 16 maja oraz na peron 5 od 6 czerwca.

"Zamykanie wyjść z antresoli na perony nie będzie wiązało się z jakimikolwiek utrudnieniami dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Cały czas będą bowiem działały windy" - podkreśla PKP.

Nowy dworzec kolejowy Kraków Główny będzie usytuowany pod torami i peronami dzisiejszej stacji. Inwestycja o wartości 130 mln zł ma być gotowa w drugim kwartale 2012 roku. Będzie to jeden z najlepiej rozwiniętych węzłów komunikacyjnych w kraju, łączący wiele środków transportu.

Nowy dworzec będzie zintegrowany z przystankiem linii podziemnego tramwaju, parkingami oraz dworcem autobusowym, z którego odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. Specjalne pociągi będą go łączyć z lotniskiem Kraków-Balice.

Przestrzeń dla pasażerów obejmie 12 tys. metrów kwadratowych. W hallu głównym znajdą się m.in. kasy biletowe, centra obsługi klienta, skrytki bagażowe, miejskie punkty informacyjne, bankomaty, kafejki czy kioski prasowe. Na jednym z poziomów zaplanowano poczekalnię dla pasażerów, restauracje i sklepy.

Nowy dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych zamontowany zostanie też monitoring.

Inwestycja jest finansowana ze środków Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" Unii Europejskiej. Jest to jeden z trzech, obok Wrocławia i Gdyni, projektów tego typu finansowanych ze środków unijnych. Na jego wykonawcę wybrano w przetargu Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus SA. (PAP)

rgr/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)