Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Konferencja o wdrażaniu unijnej dyrektywy INSPIRE

0
Podziel się:

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uruchomiła we wtorek geoserwis, w
którym na mapach można sprawdzić, jakie obszary przyrodnicze są w Polsce chronione i gdzie
dokładnie przebiegają ich granice.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uruchomiła we wtorek geoserwis, w którym na mapach można sprawdzić, jakie obszary przyrodnicze są w Polsce chronione i gdzie dokładnie przebiegają ich granice.

Powstanie serwisu ma związek z wdrażaniem w naszym kraju unijnej dyrektywy INSPIRE. O tym, jak wygląda jej wprowadzanie w życie dyskutowali w Krakowie specjaliści z dziewięciu krajów.

Do tej pory w każdym kraju UE dane przestrzenne gromadzone są przez różne instytucje, urzędy i organizacje. Porównanie olbrzymiej liczby rozproszonych baz danych między krajami Wspólnoty jest niemal niemożliwe.

Uchwalona w 2007 r. unijna dyrektywa INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europe) ma to zmienić. Zobowiązuje ona każde z państw członkowskich do zebrania danych przestrzennych związanych ze środowiskiem naturalnym, ujednolicenia zasad ich przechowywania i udostępnienia. Chodzi o to, by poprzez dostęp do informacji o obszarach chronionych ułatwić planowanie przestrzenne i podejmowanie decyzji np. o inwestycjach.

"Do tej pory udało się nam zebrać akty prawne dotyczące form ochrony przyrody i na ich postawie określić z maksymalną dokładnością - czasem do działki, a czasem do naturalnej granicy drogi, rowu czy lasu, granicę form ochrony przyrody, tak, aby każdy obywatel mógł wiedzieć, czy jego działka znajduje się na obszarze chronionym" - powiedział PAP dyrektor Departamentu Informacji o Środowisku w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Maciej Rosa.

Dodał, że w Polsce jest bardzo wiele form ochrony przyrody, a dyrektywa INSPIRE nakłada obowiązek identyfikacji każdego z chronionych obiektów. "Wyzwaniem dla nas jest więc teraz uporządkowanie danych o pomnikach przyrody, użytkach ekologicznych i stanowiskach dokumentacyjnych" - mówił Rosa.

W drugim dniu konferencji specjaliści będą dyskutować w Zakopanem, o udostępnianiu informacji o ochronie przyrody w Internecie i o standaryzacji danych tak, by były one dostępne dla wszystkich obywateli UE w takim samym formacie.

Konferencję, która odbywa się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, zorganizowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.(PAP)

wos/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)