Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Konkurs na mural inspirowany kulturą żydowską

0
Podziel się:

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie ogłosiło konkurs na mural inspirowany
kulturą żydowską. Do dyspozycji artystów oddana zostanie południowa ściana placówki o powierzchni
120 metrów kwadratowych. Prace nadsyłać można do 31 marca.

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie ogłosiło konkurs na mural inspirowany kulturą żydowską. Do dyspozycji artystów oddana zostanie południowa ściana placówki o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Prace nadsyłać można do 31 marca.

Jak poinformował przedstawiciel muzeum Jacek Kabziński, dla autora zwycięskiego projektu przewidziane jest honorarium w wysokości 1,5 tys. zł. Muzeum pokrywa również koszt realizacji projektu.

Podkreślił, że misją Żydowskiego Muzeum Galicja jest rewizja stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce, a także pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii. "Organizując konkurs na mural, muzeum pragnie w nowoczesny i innowacyjny sposób wypełniać tę misję" - zaznaczył.

Wyłoniony w konkursie projekt powinien dopełniać tematycznie i estetycznie stałą ekspozycję fotograficzną placówki. Premiowane będą prace nawiązujące do kultury żydowskiej poprzez wykorzystanie elementów tradycyjnej ornamentyki i typografii, dotykające wątków obrzędowych i mistycznych. Jednocześnie prace powinny korespondować z misją muzeum i pokazywać żywą kulturę żydowską.

Według organizatorów konkursu pomysł na oddanie artystom ściany na fasadzie budynku muzeum zrodził się po "Tygodniu z graffiti", który odbył się w sierpniu zeszłego roku. Była to czterodniowa sesja malarstwa wielkoformatowego, która zaowocowała tygodniową ekspozycją kilkunastu murali, stworzonych przez grupę artystów.

Zainspirowane kulturą żydowską malowidła, zaprojektowane i wykonane specjalnie na potrzeby krakowskiej instytucji, łączyły tradycyjne żydowskie motywy ze współczesną estetyką street-artu. Artyści zaproponowali kilka ujęć tematu, jednak przeważały oszczędne formalnie kompozycje, oparte na znakach alfabetu hebrajskiego, oraz symbolach kojarzonych powszechnie z judaizmem. W kompozycjach powracały wątki obrzędowe i mistyczne, a także wariacje na temat symbolu Gwiazdy Dawida. (PAP)

rgr/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)