Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Krzysztof Wójcik nowym królem kurkowym

0
Podziel się

Przedsiębiorca branży budowlanej Krzysztof Wójcik został w sobotę nowym
królem Bractwa Kurkowego w Krakowie. Tradycyjnie o tym, komu przypadła ta godność, zdecydowało
strzelanie do sylwetki drewnianego kura.

bEgCzLiZ

Przedsiębiorca branży budowlanej Krzysztof Wójcik został w sobotę nowym królem Bractwa Kurkowego w Krakowie. Tradycyjnie o tym, komu przypadła ta godność, zdecydowało strzelanie do sylwetki drewnianego kura.

Zawody braci kurkowych odbyły się na strzelnicy wojskowej na poligonie w podkrakowskim Pasterniku. W finale trzej najlepsi strzelcy celowali do sylwetki drewnianego kura. Tytuł przypadł temu, kto strącił ptaka, a pozostali finaliści - Józef Hojda i Krzysztof Karbowski - zostali marszałkami bractwa.

Na cześć nowego króla oddano strzały z zabytkowej armaty wiwatówki i wzniesiono toast. Potem, jak każe tradycja, król i marszałkowie zaprosili wszystkich braci na ucztę w namiotach. Jedzono wojskową grochówkę, bigos, kaszankę i kiełbasę z grilla.

bEgCzLjb

Jak powiedział nowy król dziennikarzom, w nadchodzącym roku będzie się starał prowadzić bractwo ku dalszemu rozwojowi. Zapowiedział, że w listopadzie odbędzie się tradycyjna pielgrzymka bractwa na Jasną Górę. Jego członkowie pojadą również do Watykanu.

Nowy król, który będzie panował do maja przyszłego roku, zostanie intronizowany podczas czerwcowej uroczystości na krakowskim Rynku Głównym. Wtedy ustępujący król wręczy swojemu następcy srebrnego kura - symbol władzy.

Bractwo Kurkowe w Krakowie jest jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie - istnieje ponad 700 lat. W dawnych wiekach na jego członkach spoczywał obowiązek obrony miasta przed wrogami. Dlatego od lat bracia kurkowi mają zwyczaj ćwiczenia "oka i dłoni".

Obecnie Krakowskie Bractwo Kurkowe liczy około 200 członków. Członkiem bractwa może być każdy pełnoletni i niekarany obywatel Krakowa, który odbył roczny staż kandydacki, ma nieskazitelną opinię i opinie polecające od dwóch braci. W wyjątkowych sytuacjach Rada Starszych zgadza się na osoby mieszkające poza miastem.

bEgCzLjh

Tytułami braci honorowych szczyci się ponad 20 osób. Znajduje się wśród nich Jan Paweł II, prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kaczorowski, Lech Wałęsa i George W. Bush, a także m.in. kard. Stanisław Dziwisz, prof. Antoni Dziadkowiak, Aleksander Gudzowaty i minister obrony narodowej Bogdan Klich.

W tym roku strzelanie zostało połączone ze świętem 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. W związku z tym uczestniczył w nim m.in. minister Klich i generalicja. (PAP)

rgr/ itm/

bEgCzLjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)