Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Laureaci Medali św. Brata Alberta

0
Podziel się:

Osoby działające na rzecz niepełnosprawnych: aktor Emilian Kamiński, ks.
Wiesław Balewski, psycholog Joanna Krupska i inżynier-konstruktor Lech Jacek Golczyński zostali
laureatami Medali św. Brata Alberta za rok 2011 - ogłosiła w środę kapituła nagrody.

Osoby działające na rzecz niepełnosprawnych: aktor Emilian Kamiński, ks. Wiesław Balewski, psycholog Joanna Krupska i inżynier-konstruktor Lech Jacek Golczyński zostali laureatami Medali św. Brata Alberta za rok 2011 - ogłosiła w środę kapituła nagrody.

Laureatów medalu, przyznawanego od 1997 r., wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi blisko 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne. Wręczenie medali nastąpi 12 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie podczas XII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana 2012".

Jak poinformował podczas konferencji prasowej przewodniczący kapituły Jan Bujnowicz, Emilian Kamiński zostanie uhonorowany za działalność charytatywną na rzecz osób najbardziej potrzebujących oraz za organizację przedstawień teatralnych z udziałem osób niepełnosprawnych.

Ks. Wiesław Balewski, michalita z Pawlikowic k. Wieliczki, otrzyma medal za opiekę duszpasterską nad osobami niepełnosprawnymi oraz za propagowanie ideałów Ruchu "Wiara i Światło".

Joanna Krupska z Warszawy, współzałożycielka Ruchu "Wiara i Światło" oraz Związku Rodzin "Trzy plus", zostanie nagrodzona za "uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych i rodzin wielodzietnych oraz propagowanie ideałów Ruchu +Wiara i Światło+".

Lech Jacek Golczyński z Łodzi będzie uhonorowany za wieloletnią działalność na rzecz rodzin osób niepełnosprawnych. Pracą charytatywną zajmuje się on od lat 70. ubiegłego wieku, był m.in. współinicjatorem powołania pierwszej w Polsce pozarządowej organizacji zrzeszającej rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Jak podkreśliła Anna Dymna, laureatka Medalu św. Brata Alberta i prezes Fundacji Mimo Wszystko, nagroda odmieniła jej życie. "Kiedyś dostałam ten medal, trochę na wyrost, więc pomyślałam, że muszę zrobić coś dla tych osób i rok później powstał ogólnopolski festiwal Albertiana" - mówiła.

"To jest najpiękniejsze święto, w którym biorą udział osoby niepełnosprawne z całej Polski, to jest teatr pełen radości, który wypełnia się po brzegi" - dodała.

Podczas festiwalu laureaci otrzymają medal autorstwa Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Fundacji im. Brata Alberta, przedstawiający św. brata Alberta, który tuli do siebie dzieci.

Wyróżnienie to otrzymało do tej pory ponad 50 osób, m.in.: kard. Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Brzeziński, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, abp Tadeusz Gocłowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, Małgorzata Kożuchowska, pośmiertnie bp Jan Chrapek oraz Krakowskie Bractwo Kurkowe.

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta. Na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie prezentują się w konkursie najlepsze zespoły - najczęściej działające w ramach warsztatów terapii zajęciowej - wybrane podczas eliminacji w pięciu miastach Polski.

Jak poinformował w środę Robert Radwański, ojciec najlepszych polskich tenisistek Agnieszki i Urszuli Radwańskich, obie sportsmenki zostały "twarzami" Fundacji im. Brata Alberta. Ich podobizny pojawią się m.in. na ulotkach zachęcających Polaków do przekazania 1 proc. swojego podatku na rzecz tej organizacji pożytku publicznego.

"Będziemy pomagać, także finansowo, jak tylko będzie to możliwe, bo córki cały czas jeżdżą po świecie. To ważne, żeby obracając się w świecie wielkiego sportu, wielkich pieniędzy były one wrażliwe na los ludzi niepełnosprawnych, najbardziej potrzebujących naszej pomocy" - mówił Radwański.(PAP)

rgr/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)