Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Międzynarodowa konferencja "Aktywna Europa"

0
Podziel się:

O sposobach zwalczania kryzysu ekonomicznego debatują w Krakowie uczestnicy
międzynarodowej konferencji "Aktywna Europa", zorganizowanej w Akademii Ekonomicznej w Krakowie w
ramach polskiej prezydencji.

O sposobach zwalczania kryzysu ekonomicznego debatują w Krakowie uczestnicy międzynarodowej konferencji "Aktywna Europa", zorganizowanej w Akademii Ekonomicznej w Krakowie w ramach polskiej prezydencji.

Jest to druga, po przeprowadzonej w listopadzie 2010 roku w Brukseli, konferencja organizowana przez Europejską Federację Banków Etycznych i Alternatywnych przy współpracy Europejskiej Komisji ds. Ekonomicznych i Społecznych. Ma służyć wskazaniu konkretnych działań w zakresie planowania strategicznego na poziomie politycznym, finansowym i regulacji prawnych.

Jak poinformowali uczestnicy konferencji podczas środowego spotkania z dziennikarzami, do zwalczenia kryzysu potrzebne są m.in. współpraca i partnerstwo, humanizm, jasne i przejrzyste reguły, wsparcie polityczne dla przedsiębiorców oraz system prewencji.

Według szefa zespołu doradców premiera Michała Boniego, "istota nowej, aktywnej Europy musi polegać na tym, żeby w tym kryzysie się ogarnąć i widzieć siebie razem". "Takie mamy obecnie podstawowe zadania w Europie: być razem, nie mówić o tym, że będzie jedna Europa i druga Europa, zgodzić się na twarde reguły po to, żeby pętla długu i deficytu nie niszczyła przyszłego rozwoju, i mieć jednolite przywództwo" - powiedział PAP Michał Boni. Wyraził nadzieję, iż "głos o tym, że partnerstwo i współpraca są obecnymi zadaniami dla Europy, brzmi głośno podczas polskiej prezydencji i Parlamentu Europejskiego".

W toku dyskusji podczas konferencji prasowej Michał Boni zwrócił uwagę, że wychodzenie z kryzysu powinno polegać na budowaniu równowagi w finansach publicznych bez niszczenia szans rozwoju i na tworzeniu priorytetów na miarę realnych możliwości finansowych. Podkreślił także ważną rolę, jaką mogą odegrać inwestycje społeczne.

Z kolei prezes Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych FEBEA Fabio Salvato wyraził przekonanie, że można wyjść z kryzysu "tylko pod warunkiem, że z powrotem będziemy stawiać człowieka w centrum zainteresowania i trosk, i że zmienimy system gospodarczy za pomocą prostych, ale jasnych zasad".

Jego zdaniem, obecny kryzys jest nie tylko kryzysem finansowym, ale także gospodarczym, społecznym i kryzysem wartości. Jako niezbędne do wyjścia z tego kryzysu wymienił trzy warunki. Pierwszy - sektor finansowy musi koniecznie ponownie udzielać kredyty przedsiębiorcom jako dowód zaufania do nich, bo bez zaufania i kredytów gospodarka nie może działać sprawnie. Drugi warunek to przezroczystość, zwłaszcza systemu finansowego, a trzeci - wsparcie na poziomie politycznym, sprzyjanie przedsiębiorstwom etycznym i społecznym.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza podkreślał z kolei potrzebę działań prewencyjnych, tj. zapobiegania kryzysom poprzez sprawowanie nadzoru.

Tematem warsztatów i dyskusji podczas trwającej dwa dni (7-8 września) konferencji będzie m.in. "publiczno-społeczne partnerstwo i społeczna odpowiedzialność zamówień publicznych" oraz "kodeks dobrego postępowania dla firm oferujących mikrokredyty".

Europejska Federacja Banków Etycznych i Alternatywnych FEBEA powstała w 2001 roku z inicjatywy niewielkich instytucji finansowych z Włoch, Francji i Belgii. Obecnie liczy 24 członków pochodzących z 13 krajów Europy, posiada roczny obrót 30 mld euro i 150 tys. akcjonariuszy. Podstawowymi obszarami działania FEBEA są m.in.: walka z wykluczeniem społecznym poprzez tworzenie i utrzymanie istniejących miejsc pracy, rozwój lokalny, międzynarodowa solidarność. (PAP)

hp/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)