Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Minister Kopacz o rozbudowie szpitala w Prokocimiu

0
Podziel się:

Ponad 201 mln zł na rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w
Krakowie-Prokocimiu przyznała Rada Ministrów z budżetu państwa. Uchwałę w tej sprawie przekazała w
piątek władzom UJ i szpitala minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ponad 201 mln zł na rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu przyznała Rada Ministrów z budżetu państwa. Uchwałę w tej sprawie przekazała w piątek władzom UJ i szpitala minister zdrowia Ewa Kopacz.

Kopacz zapowiedziała także w Krakowie zaprezentowanie jeszcze w czerwcu projektu wprowadzenia referencyjności w finansowaniu placówek zdrowia.

Program finansowania rozbudowy i modernizacji będziemy wprowadzać w zależności od referencyjności, obejmuje on etapy rozpisane na lata 2011-2016. Podczas piątkowego spotkania minister Kopacz zapowiedziała możliwość przyspieszenia inwestycji w 2012 roku - poprzez przekazanie większych środków, niż było to zaplanowane.

"Warszawa ma Centrum Zdrowia Dziecka, Łódź ma Centrum Matki Polki, a ja chcę, żeby Kraków miał pediatryczne centrum z prawdziwego zdarzenia, do którego wszyscy z całej Polski będą mogli z najtrudniejszymi przypadkami przyjechać, licząc, że spotka się tu fachową kadrę" - powiedziała minister.

Jak dodała: "Można przyspieszyć realizację tego programu, ponieważ wydatki inwestycyjne w Ministerstwie Zdrowia na rok 2012 zostały zwiększone o blisko 18 proc., a my w resorcie kończymy cztery duże inwestycje, i w związku z tym będziemy mieli pieniądze na przyspieszenie".

Minister zdrowia podkreśliła, że dzięki rozbudowie, modernizacji i nowoczesnym wyposażeniu szpitala będzie w nim udzielanych co najmniej o 20 proc. porad więcej, będzie skrócony czas pobytu i niektóre oddziały będą miały wyższy stopień referencyjności. "To ważne, ponieważ będziemy wprowadzać finansowanie w zależności od referencyjności" - zaznaczyła.

"Zapowiadałam to na początku mojej kadencji. Być może to będzie miało finał jeszcze w czerwcu, kiedy będziemy finansować w zależności od jakości, od potrzeb i wreszcie od zapotrzebowania na tego rodzaju świadczenie" - powiedziała minister. Jak podkreśliła, wiąże się to z tym, że "przelicznik w oddziałach specjalistycznych będzie wyższy, a więc pieniądze płynące do tych oddziałów będą wyższe".

"To ukoronowanie naszych marzeń" - powiedział o finansowaniu rozbudowy i modernizacji szpitala z budżetu państwa dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Maciej Kowalczyk. Jak podkreślił, w ostatnich latach w szpitalu, dzięki finansom z UE i Ministerstwa Zdrowia zostało już dużo zrobione, np. dobiegająca końca budowa bloku operacyjnego z odziałem intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni.

Inwestycje te były wynikiem działania powołanej w 2003 roku z inicjatywy Kowalczyka Akcji Odnowy Szpitala. Kiedy okazało się, że modernizacja szpitala wymaga znacznie większych środków, przygotowano program zakładający finansowanie z budżetu państwa. Inicjatywę poparli parlamentarzyści i władze samorządowe z Małopolski oraz inne środowiska. 24 maja 2011 roku program zatwierdziła Rada Ministrów.

Kopacz podziękowała wszystkim, którzy popierali inicjatywę rozbudowy szpitala, w tym kolegom-parlamentarzystom, i podkreślała, że sprawa rozbudowy miała "silny lobbing".

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie powstał w 1965 roku dzięki funduszom zebranym przez Polonię amerykańską. Przez kolejne lata Fundacja HOPE finansowała rozbudowę szpitala i zakup specjalistycznego sprzętu. W latach 90. zaprzestała pomocy finansowej, kierując ją ku krajom mniej rozwiniętym gospodarczo.

W szpitalu rocznie hospitalizowanych jest ponad 36,6 tys. pacjentów, udzielanych jest blisko 157,5 tys. porad ambulatoryjnych, wykonuje się prawie 6 tys. operacji, w tym ponad 400 kardiochirurgicznych.(PAP)

hp/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)