Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 14:51

Kraków: "Muzyka w Muzeum" - nowy projekt skierowany do młodzieży

"Muzyka w Muzeum" to nowy projekt skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, realizowany przez Muzeum Narodowe i Akademię Muzyczną w Krakowie. Jego celem jest propagowanie wiedzy o muzyce i sztukach wizualnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Muzyka w Muzeum" to nowy projekt skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, realizowany przez Muzeum Narodowe i Akademię Muzyczną w Krakowie. Jego celem jest propagowanie wiedzy o muzyce i sztukach wizualnych.

Co miesiąc w salach muzealnych odbywać się będą lekcje, podczas których młodzi ludzie usłyszą wybrane utwory muzyczne powstałe od średniowiecza po współczesność i będą mogli je skonfrontować z dziełami plastycznymi z tego samego okresu. Każde ze spotkań poprowadzą historyk sztuki i teoretyk muzyki.

We wtorek dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew i rektor Akademii Muzycznej prof. Zdzisław Łapiński podpisali porozumienie w sprawie projektu "Muzyka w Muzeum".

"Uważam, że muzyka jest najwspanialszą ze sztuk. W tym projekcie będziemy prezentować muzykę klasyczną i chcielibyśmy pokazać młodzieży, że kultura to jedno: malarstwo, muzyka, architektura, urbanistyka, rzeźba, film i teatr" - powiedziała dziennikarzom Zofia Gołubiew.

Rektor AM prof. Zdzisław Łapiński podkreślił, że projekt ma się przyczynić do nadrobienia braków w edukacji artystycznej młodzieży. "Młodzi ludzie powinni mieć możliwość wyboru oferty kulturalnej. Jeżeli teraz zbudujemy grono odbiorców, będzie miała sens budowa nowej, większej filharmonii, bo ktoś ją zapełni" - mówił prof. Łapiński.

Dr Małgorzata Janicka-Słysz z Akademii Muzycznej w Krakowie, kurator MNK, przypomniała, że mottem programu "Muzyka w Muzeum" są słowa Karola Szymanowskiego, który uważał, że "muzyka jest stale działającą siłą". "Program jest skierowany do gimnazjalistów i licealistów. Podczas tych lekcji muzyka będzie rozbrzmiewać w pięknym otoczeniu, młodzież będzie uruchamiać zmysły i wzroku, i słuchu. Te lekcje mają też udowodnić, że sztuka jest jedna. Kompozytorzy nie tworzyli przecież w oderwaniu od tego, co działo się w sztukach plastycznych i literaturze" - powiedziała dr Janicka-Słysz.

Uczniowie gimnazjów nr 24 i 82 mieli okazję posłuchać we wtorek w Galerii w Sukiennicach koncertu w wykonaniu młodego pianisty Marcina Koziaka, półfinalisty i zdobywcy trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2010). Tematem lekcji był romantyzm.

Podczas pierwszego, grudniowego spotkania w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, poświęconego epoce średniowiecza uczniowie poznali rzeźbę Madonny z Krużlowej i usłyszeli utwory chóralne ku czci Matki Bożej. Kolejne spotkania planowane są 25 lutego, 18 marca, 15 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, a będą poświęcone dekadentyzmowi, klasycyzmowi, sztuce i muzyce XX-lecia międzywojennego, symbolizmowi oraz sztuce po roku 1945.

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać się do MNK.(informacje są dostępne na stronie internetowej www.muzeum.krakow.pl) (PAP)

wos/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz