Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Na Błoniach powstaje miasteczko dla 8 tys. harcerzy

0
Podziel się:

Na krakowskich Błoniach dobiega końca budowa miasteczka dla uczestników
Jubileuszowego Zlotu z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce. Zlot potrwa od 16 do 24 sierpnia. W
miasteczku zamieszka 8 tys. harcerzy, ale w niektórych wydarzeniach udział weźmie 10 tys. osób.

Na krakowskich Błoniach dobiega końca budowa miasteczka dla uczestników Jubileuszowego Zlotu z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce. Zlot potrwa od 16 do 24 sierpnia. W miasteczku zamieszka 8 tys. harcerzy, ale w niektórych wydarzeniach udział weźmie 10 tys. osób.

Na Błoniach powstała główna brama - Sukiennice, jest Korona Królów - wewnątrz której będą odbywały się zajęcia, i Brama Floriańska, wiodąca do krakowskiej części obozu. Wszystkie budowle, wzorowane na oryginalnych, powstały z drewna i są oparte na metalowych szkieletach.

Przedstawiciele uczestniczących w zlocie 17 chorągwi ZHP z całej Polski kończą urządzać swoje gniazda, w których od poniedziałku zamieszkają uczestnicy zlotu. Zbudowali bramy, totemy, elementy tzw. pionierki harcerskiej. W miasteczku, z pełną infrastrukturą i zapleczem, liczącym 200 kuchni polowych, harcerze przez 9 dni będą się bawić i świętować, a także mieszkać i żywić.

W Zlocie uczestniczyć będą harcerki i harcerze, harcerki i harcerze starsi, wędrowniczki i wędrownicy oraz instruktorki i instruktorzy ZHP, a także goście z innych organizacji polskich i zagranicznych. Ponadto w niektórych wydarzeniach uczestniczyć będą zuchy, członkowie drużyn integracyjnych i Nieprzetartego Szlaku oraz seniorzy. W niektórych wydarzeniach Zlotu spodziewany jest udział przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

Podczas zlotu harcerze i ich goście chcą podsumować minione 100 lat działalności harcerstwa, wyznaczyć wizję ruchu oraz kierunki na następne lata, kultywujące misję skautingu. W sześciu blokach programowych harcerze będą zdobywać wiedzę i umiejętności przydatne młodym obywatelom Polski. Wieczorem będa odbywać się koncerty, spotkania i zabawy.

"Chcemy na zlocie podsumować minione lata i pokazać współczesne harcerstwo; tak żeby harcerze byli dostrzegani nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale poprzez całość swojego działania. Zlot daje okazję do pokazania, że harcerstwo daje dobre wychowanie, przygotowanie do życia, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, uczy śmiałości, otwartości, pozwala nawiązywać kontakty w grupie" - powiedział PAP komendant zlotu hm. Krzysztof Budziński.

Zlot rozpocznie się 16 sierpnia koncertem na Błoniach pod tytułem "Witamy w Krakowie". Natomiast 17 sierpnia odbędzie się przemarsz z Błoń na Rynek Główny, gdzie będzie miała miejsca uroczysta defilada. O godzinie 12.00 nastąpi uroczysta inauguracja zlotu. Tego samego dnia w Pałacu Sztuki przy pl. Szczepańskim zostanie otwarta wystawa "100 lat harcerstwa", a na Błoniach - "Panorama Harcerska". "Panorama Harcerska" ma formę baneru o długości 100 metrów i wysokości 3 metrów; będzie ustawiona na specjalnej konstrukcji.

W czwartek 19 sierpnia, podczas "Dnia Grunwaldzkiego", odbędzie się konferencja na temat tradycji rycerskich na Uniwersytecie Jagiellońskim i Apel Grunwaldzki na pl. Matejki, pokazy bractw rycerskich, turniej łuczniczy i przemarsze heroldówa wieczorem koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Podczas piątkowego "Dnia Harcerskiego" uczestnicy zlotu będą prezentować swoje regiony na Rynku Głównym i uczestniczyć w konferencji na temat wychowawczych aspektów harcerstwa. W intencji 100-letniego ruchu harcerskiego pomodlą się podczas niedzielnej mszy św. w Katedrze na Wawelu, wezmą także udział w olimpiadzie sportowej.

W ramach bloku tematycznego "W zielone gramy" harcerze będą zapoznawać się z problematyką ekologii; blok "Piastuni patriotyzmu" będzie okazją do udziału w grze strategicznej "Płock 1920", "Monte Cassino", w imprezie na orientację "Legendy Krakowskie" oraz wycieczce do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Kolejny program "My z tej ziemi" umożliwi m.in. poznanie wioski słowiańskiej i udział w grze fabularnej "Dwie strony Krakowa"; podczas zajęć w programie "Zdobywcy szczytów" harcerze będą wykazywać się talentami sportowymi w dyscyplinach współczesnych, jak i zapomnianych (serso, pikier, chodzenie na szczudłach).

Blok programowy"Razem po zdrowie" umożliwo uczestnikom zlotu podniesienie świadomości zdrowotnej; a zajęcia w ramach programu "W kręgu przyjaźni" otworzą ich na problemy innych ludzi, kultur, społeczeństw.

Nad Krakowem latać będą również balony w ramach akcji "Sto balonów na stulecie". W miasteczku ukazywać się będzie dziennik zlotowy "Krakowski skaut", funkcjonować będzie także radio zlotowe.

Honorowym patronem obchodów 100-lecia harcerstwa i Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa Kraków 2010 jest premier Donald Tusk.

Dla potrzeb bezpiecznego przeprowadzenia Zlotu z okazji 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego częściowo zamknięte zostały ścieżki rowerowe w ciągu al. 3 Maja oraz al. Focha. Zamknięcie potrwa do 26 sierpnia.

Partnerem Związku Harcerstwa Polskiego w organizacji zlotu jest prezydent Miasta Krakowa oraz Rada Miasta Krakowa. Kraków, obok Lwowa, był miastem, w którym w 1910 roku powstały pierwsze zastępy skautów.

Harcerstwo polskie to ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży, oparty o służbę, samodoskonalenie, braterstwo, wzorowany w momencie powstania na skautingu brytyjskim. Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.

Różnicę pomiędzy ówczesnym klasycznym skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski określił w słowach: "Harcerstwo to skauting plus niepodległość", podkreślając różnicę w ówczesnych priorytetach polskiego harcerstwa i światowego skautingu. (PAP)

hp/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)