Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Niezwykłe lekcje historii PRL w Nowej Hucie

0
Podziel się:

Jakie ziemie utraciła Polska po II wojnie światowej, czym był socrealizm, kto
został I Sekretarzem PZPR w 1956 r. - na te i inne pytania dotyczące historii PRL znajdą odpowiedź
uczestnicy nietypowych lekcji realizowanych na terenie Nowej Huty.

*Jakie ziemie utraciła Polska po II wojnie światowej, czym był socrealizm, kto został I Sekretarzem PZPR w 1956 r. - na te i inne pytania dotyczące historii PRL znajdą odpowiedź uczestnicy nietypowych lekcji realizowanych na terenie Nowej Huty. *

Lekcje odbywają się w ramach projektu "Podchody pod PRL".

Jak wytłumaczyła kierownik Muzeum PRL, które jest krakowskim oddziałem stołecznego Muzeum Historii Polski Jadwiga Emilewicz, młodzież (gimnazjaliści, licealiści) w trakcie swoistej gry, spaceru poznaje Nową Hutę. Przechodząc przez jej najstarsze części (m.in. Plac Centralny im. Ronalda Reagana, Al. Róż, Park Ratuszowy) zapoznają się jednocześnie z historią PRL.

"Projekt ma na celu popularyzację najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi z pokolenia, które już historii nie uczy się prawie wcale. Na ogół młodzież stara się odseparować od otaczającego ją świata, wiecznie chodzi z odtwarzaczami założonymi na uszach. Naszą ideą jest, aby zaczęła przez nie słuchać czegoś innego niż muzyki. Mam nadzieję, że projekt jest na tyle atrakcyjny, iż uda to się osiągnąć" - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Uczniowie zostają zaopatrzeni w zestaw: odtwarzacz MP4 oraz książkę z zadaniami, mapą oraz informacjami o minionej epoce. W wędrówce po Nowej Hucie młodzieży towarzyszą historycy - np. prof. Antoni Dudek czy prof. Wojciech Roszkowski.

Jako pierwsza na trasę wyruszyła w czwartek grupa uczniów krakowskiego 11. LO. Zostali w ten sposób wyróżnieni, gdyż to oni pomogli w tworzeniu projektu. "Zależało nam bardzo, aby był on jak najbardziej komunikatywny, atrakcyjny dla młodego pokolenia. Dlatego naszą propozycję przedstawiliśmy miesiąc temu uczniom tej szkoły. Zgłosili oni szereg uwag, które staraliśmy się uwzględnić" - dodała kierownik krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski.

Projekt "Podchody pod PRL" realizuje Muzeum PRL przy wsparciu Fundacji Orange w ramach programu grantowego Akademia Orange, promującego innowacyjną edukację kulturalną. Partnerem projektu jest 11. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej mieszczące się w Krakowie-Nowej Hucie.

Muzeum PRL-u to krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zostało powołane w 2008 r.; dotychczas zorganizowało kilka ekspozycji czasowych, m.in. "PROjekt hardKOR", oraz ścieżkę edukacyjną "Włóż buty, przyjdź do Huty". Realizowało także inscenizacje oraz gry uliczne poświęcone ważnym wydarzeniom z najnowszej historii Polski. (PAP)

rcz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)