Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Obchody 100. rocznicy urodzin Jerzego Turowicza

0
Podziel się:

Odsłonięcie dwóch tablic pamiątkowych, specjalne spotkanie Salonu Poezji i
debata "Jerzy Turowicz na XXI wiek" to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w Krakowie w ramach
obchodów setnej rocznicy urodzin dziennikarza, publicysty, wieloletniego redaktora naczelnego
"Tygodnika Powszechnego".

*Odsłonięcie dwóch tablic pamiątkowych, specjalne spotkanie Salonu Poezji i debata "Jerzy Turowicz na XXI wiek" to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w Krakowie w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin dziennikarza, publicysty, wieloletniego redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". *

Turowicz urodził się 10 grudnia 1912 r. w Krakowie. Całe życie poświęcił "Tygodnikowi Powszechnemu", którego redagowanie uważał za swoją misję. "Jerzy Turowicz był postacią niezwykłą. Chcemy przedstawić wszystkie odcienie jego działalności jako publicysty, redaktora, osoby publicznej, ale też ukazać go od strony prywatnej. W każdym aspekcie zasługuje na uwagę" - powiedział PAP wiceprezes Fundacji Jerzego Turowicza, Damian Kalbarczyk.

"Należę do pokolenia, dla którego Jerzy Turowicz był bardzo ważny. Takich ludzi już nie ma. Pokazywanie postaci, które idą własną, jasno wytyczoną drogą, mają pogodę ducha szczególnie w dzisiejszej Polsce jest jak najbardziej pożądane. +Tygodnik Powszechny+ za jego czasów był nie tylko pismem, ale miejscem spotkań ludzi i różnych nurtów myślenia, środowiskiem, dzięki któremu doszło do przełomu w wielu sprawach. Postać Turowicza przypomina, że można i warto być innym" - tłumaczył Kalbarczyk.

Dwudniowe obchody rocznicy rozpoczną się w niedzielę od odsłonięcie tablicy na domu przy ul. Sobieskiego 7, w którym urodził się Jerzy Turowicz. Druga z tablic zostanie odsłonięta w poniedziałek na kamienicy przy u. Lenartowicza 3, gdzie naczelny "Tygodnika" w latach 1945-99 mieszał, pracował i przyjmował gości. "To było miejsce, które wbiło się w pamięć wszystkich osób stykających się z Jerzym Turowiczem, zagracone książkami, notatkami, w którym przyjmował przyjaciół i gości" - mówił Kalbarczyk.

Z okazji rocznicy Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek z podobizną Jerzego Turowicza. Emisji towarzyszy okolicznościowa koperta pierwszego dnia obiegu z datownikiem. Wydawnictwa te będą prezentowane podczas niedzielnego Salonu Poezji w Teatrze im. Słowackiego. Wiersze publikowane na łamach "Tygodnika Powszechnego" w czasach, kiedy redaktorem naczelnym pisma był Jerzy Turowicz - miłośnik literatury i poezji - czytać będą Anna Dymna, Irena Jun i Krzysztof Zawadzki, a zaśpiewa Anna Szałapak.

We foyer teatru otwarta zostanie miniwystawa "Przyjaciele Jerzego na znaczkach Poczty Polskiej". Będzie też można obejrzeć złożoną z archiwalnych zdjęć wystawę "Urodziny Turowicza".

W niedzielę wieczorem krakowski Klub "Tygodnika Powszechnego" zaprasza na spotkanie z księdzem biskupem Grzegorzem Rysiem i rozmowę o wyzwaniach współczesnego chrześcijaństwa.

Liczący ponad 10 tys. książek - głównie z zakresu filozofii, teologii, historii Polski i Kościoła, historii sztuki oraz filologii - księgozbiór Jerzego Turowicza zostanie w poniedziałek przekazany Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Mszę św. w intencji Turowicza odprawi w kolegiacie św. Anny metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Ostatnim akcentem krakowskich obchodów będzie premiera książki Witolda Beresia, Krzysztofa Burnetki i Joanny Podsadeckiej "Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie: 1945-99" oraz debata "Jerzy Turowicz na XXI wiek" w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Uroczystości w Krakowie to kulminacja obchodów, które przez cały rok odbywały się w różnych miejscach kraju i za granicą. W internecie działa strona poświęcona Jerzemu Turowiczowi (www.jerzyturowicz.pl) Jeszcze w grudniu w Szczecinie odbędzie się konferencja organizowana przez Uniwersytet Szczeciński i Fundację Jerzego Turowicza. W styczniu na stronie internetowej www.readingmalopolska.pl obok istniejących już szlaków śladami Stanisława Lema, Sławomira Mrożka i Czesława Miłosza ma się pojawić Szlak Jerzego Turowicza.

W 2013 roku mają się ukazać "Pisma wybrane" Jerzego Turowicza zredagowane przez Annę Mateję, jego biografia autorstwa Tomasza Fiałkowskiego i korespondencja z Czesławem Miłoszem.(PAP)

wos/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)