Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Obchody setnej rocznicy urodzin Jerzego Turowicza

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o odsłonięciu tablicy pamiątkowej na domu Turowicza
#

# Dochodzi informacja o odsłonięciu tablicy pamiątkowej na domu Turowicza #

10.12. Kraków (PAP) - Z okazji setnych urodzin Jerzego Turowicza, obchodzonych w poniedziałek w Krakowie, córki publicysty przekazały Uniwersytetowi Papieskiemu księgozbiór ojca, a prezydent Krakowa odsłonił tablicę pamiątkową na domu, w którym mieszkał redaktor.

Wstęgę oplatającą półki ze zbiorami Turowicza w uniwersyteckiej bibliotece uroczyście przecięły prawnuki publicysty: Staś, Aniela i Melania.

Od poniedziałku z kolekcji, która wcześniej była niedostępna, mogą korzystać czytelnicy.

Jak przypomniał w liście okolicznościowym rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. Władysław Zuziak (rektor nie mógł osobiście przybyć na uroczystość z powodów rodzinnych, a list odczytał za niego prorektor Arkadiusz Baron)
, rozmowy o przekazaniu księgozbioru Turowicza rozpoczęły się w 2008 r. z inicjatywy jego córek: prof. Magdaleny Smoczyńskiej i Elżbiety Jogałły. Po wstępnych ustaleniach z ówczesnym rektorem uczelni ks. prof. Janem Maciejem Dyduchem sprawę przekazano do nadzoru ks. Janowi Bednarczykowi - dyrektorowi biblioteki uczelni oraz jego zastępcy Władysławowi Szczęchowi.

W grudniu 2008 r. zbiór został przewieziony do nowego budynku biblioteki mieszczącego się przy ul. Bobrzyńskiego. W styczniu 2012 r. księgozbiór rozpakowano i umieszczono na drugim piętrze. "Księgozbiór ten to niezwykle cenny dar dla naszej uczelni. Liczący ponad 10 tys. publikacji, głównie z zakresu filozofii, teologii, historii powszechnej, historii Polski, historii kościoła, sztuki oraz filologii, wzbogacił zbiory naszej biblioteki i będzie służył pracownikom naukowym, studentom oraz członkom małopolskiej społeczności akademickiej" - napisał w liście ks. prof. Zuziak. "To kolejny wielki wkład tego szlachetnego człowieka w rozwój polskiej nauki i kultury" - podkreślił.

Córki Turowicza: Magdalena i Elżbieta przypomniały w poniedziałek, że księgozbiór jest także darem od mieszkającej za granicą, a obecnej na uroczystości, trzeciej córki Turowicza, Joanny Piaseckiej. "Myśl o tym, że księgozbiór przepadnie w jakichś piwnicach była straszna" - mówiła Elżbieta Jogałła.

Szczególnie podziękowała pracownikom biblioteki za przyjęcie książek oraz wydzielenie ich jako osobnego księgozbioru. "Wydzielenie księgozbioru oznacza, że nazwisko ojca będzie patronowało wszystkim korzystającym z książek, do których był bardzo przywiązany" - powiedziała.

Jak zaznaczyła druga córka urodzonego sto lat temu dziennikarza Magdalena Smoczyńska, książka w domu Turowiczów zajmowała ważne miejsce i była bardzo szanowana. "Byłyśmy od dziecka nauczone, że po książce nie wolno pisać, że nie wolno jej niszczyć".

Jedynymi książkami, którymi dzieci mogły się zajmować, były zbiorowe dzieła Lenina napisane w języku rosyjskim" - mówiła Smoczyńska. Zbiory, które znalazły się w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego, Turowicz gromadził w prywatnej kolekcji w domu przy ul. Lenartowicza w Krakowie.

Domową bibliotekę pamięta zajmujący się twórczością Turowicza i związany z "Tygodnikiem Powszechnym" publicysta Tomasz Fiałkowski. Jak wspominał, Turowicz miał tak wiele książek, że miewał problemy z odnalezieniem konkretnej pozycji. "Zdarza się, że nie mogę znaleźć książki, którą mam, wtedy pożyczam ją od kolegów. Zdarza się również, że kupuję książkę, którą już kupiłem pół roku wcześniej" - czytał w poniedziałek fragmenty jednego z wywiadów udzielonego przez Turowicza.

Kolejnym punktem poniedziałkowych obchodów urodzin Turowicza było odsłonięcie przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego tablicy pamiątkowej na domu przy ul. Lenartowicza 3, w którym Turowicz mieszkał z rodziną w latach 1945-1999. "Jerzy Turowicz wniósł bezcenny wkład w rozwój polskiej myśli społecznej i religijnej. Śmiało można powiedzieć, że bez niego inaczej wyglądałby dziś Kraków, przyczynił się bowiem do podtrzymania etosu naszego miasta jako ośrodka, z którego zawsze promieniowała, gdzie mogła znaleźć schronienie, niezależna myśl" - mówił prezydent miasta podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej.(PAP)

bko/ abe/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)