Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Obrady na temat Unii dla Śródziemnomorza

0
Podziel się:

Doświadczenia Polski z transformacji mogą być przykładem dla państw Unii dla
Śródziemnomorza, szczególnie tych objętych wydarzeniami "arabskiej wiosny" - powiedział w piątek w
Krakowie sekretarz generalny Unii dla Śródziemnomorza (UdŚ) Youssef Amrani.

Doświadczenia Polski z transformacji mogą być przykładem dla państw Unii dla Śródziemnomorza, szczególnie tych objętych wydarzeniami "arabskiej wiosny" - powiedział w piątek w Krakowie sekretarz generalny Unii dla Śródziemnomorza (UdŚ) Youssef Amrani.

"W tej chwili Unia dla Śródziemnomorza (UdŚ) znajduje się w centrum debat politycznych. Wszyscy są zainteresowani tym, co dzieje się w Unii w związku z +wiosną arabską+, jak wygląda sytuacja w regionie. Potrzebujemy nowej wizji relacji w regionie (). Doświadczenia Polski z transformacji politycznej, gospodarczej i kulturalnej są dla nas świetnym przykładem, w jaki sposób można osiągnąć swoje cele" - powiedział Youssef Amrani podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Unia dla Śródziemnomorza powstała z inicjatywy prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w lipcu 2008 roku. Projekt ten jest kontynuacją i uzupełnieniem Partnerstwa Euro-Śródziemnomorskiego, zwanego też procesem barcelońskim, zapoczątkowanego w 1995 roku.

Jak wyjaśnił Youssef Amrani, działania UdŚ opierają się obecnie "na czterech filarach". Są to: "wzmacnianie regionalnego partnerstwa; integracja w ramach regionu; tworzenie nowych miejsc pracy oraz wzrost gospodarczy; i zwiększanie roli Parlamentu Europejskiego oraz społeczeństwa obywatelskiego".

Nawiązując do ostatnich wydarzeń w Libii sekretarz generalny UdŚ podkreślił, że Libia jest bardzo ważnym krajem dla całego regionu. "Potrzebujemy stabilizacji w tym kraju i pokoju w całym regionie. Ponadto rozwiązań, które będą sprzyjały rozwojowi i demokracji oraz dadzą możliwość podejmowania decyzji suwerennych" - stwierdził.

Od czwartku do soboty w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK) w Krakowie odbywają się obrady Narodowych Koordynatorów Euro-Śródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh z 43 krajów Unii dla Śródziemnomorza oraz Rady Gubernatorów i Wyższych Urzędników Unii dla Śródziemnomorza.

Podczas zamkniętych obrad podsumowane zostaną dotychczasowe działania Fundacji im. Anny Lindh, zostanie także przygotowana strategia obu organizacji na lata 2011-2014, szczególnie istotna w kontekście "arabskiej wiosny" i procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie oraz budżet.

Spotkanie odbywa się w ramach polskiej prezydencji. Jak podkreśliła przedstawicielka polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anna Raduchowska-Brochwicz, fakt, iż Polska w ramach swojej prezydencji zdecydowała się zorganizować obrady głównego organu zarządzającego Unii dla Śródziemnomorza oraz Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh wskazuje, jak dużą wagę przywiązuje do współpracy z partnerami południowymi w ramach partnerstwa południowego, jak i z partnerami wschodnimi w ramach partnerstwa wschodniego.

"To świadczy o tym, że obserwujemy z bardzo dużą uwagą wydarzenia, jakie mają miejsce od kilku miesięcy w ramach +arabskiej wiosny+ i wierzymy, że w procesie demokratyzacji poszczególnych państw tego regionu doświadczenia naszej własnej transformacji mogą być pomocne" - powiedziała. Jak podkreśliła, podstawowe metody takiej współpracy to dialog i partnerstwo.

Jak poinformował prezydent Fundacji im. Anny Lindh Andre Azoulay, fundacja skupia 43 kraje członkowskie oraz 3 tys. organizacji pozarządowych z tych krajów. Po raz pierwszy jej obrady odbywają się w Europie Wschodniej. Azoulay wyraził też zadowolenie, że w krakowskich obradach bierze udział przedstawiciel Libii.

Podczas obrad w Krakowie wręczona zostanie Eurośródziemnomorska Nagroda w Dziedzinie Dialogu Międzykulturowego. Laureatem - za "Dialog na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i wolności" - została egipska organizacja Development No Border, która zajmuje się walką z ksenofobią, rasizmem, dyskryminacją i promuje idee społeczeństwa obywatelskiego oraz aktywizację młodzieży.

W czwartek przed MCK demonstrowali Syryjczycy, domagając się wykluczenia Syrii z Unii dla Śródziemnomorza do czasu ustąpienia prezydenta tego państwa Bashara al-Assada. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie jest koordynatorem polskiej sieci Fundacji im. Anny Lindh.

Euro-Śródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh to organizacja powołana do życia w 2005 r. podczas konferencji ministrów spraw zagranicznych Partnerstwa Euro-Śródziemnomorskiego w celu promocji dialogu w regionie Europy i Morza Śródziemnego.

Anna Lindh - szwedzka minister spraw zagranicznych, wspierająca ideę tworzenia organizacji na rzecz Partnerstwa Euro-Śródziemnomorskiego, zginęła z rąk zamachowca we wrześniu 2003 r. (PAP)

hp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)