Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Od lutego strefa płatnego parkowania będzie większa

0
Podziel się

Strefa płatnego parkowania w Krakowie od 1 lutego będzie znacznie większa.
Obejmie ona m.in. Grzegórzki, Stare Podgórze, część Zwierzyńca, Krowodrzy oraz osiedle Oficerskie.

bEpGftWZ

Strefa płatnego parkowania w Krakowie od 1 lutego będzie znacznie większa. Obejmie ona m.in. Grzegórzki, Stare Podgórze, część Zwierzyńca, Krowodrzy oraz osiedle Oficerskie.

"Strefa powiększy się w sposób zasadniczy, o co najmniej 120 proc. w porównaniu z tym, co mieliśmy do tej pory i obejmie niemal całe centrum Krakowa" - mówił we wtorek dziennikarzom dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Jerzy Marcinko.

Szczegółowe informacje i plan z ulicami, które będą objęte strefą, można znaleźć na stronie internetowej ZIKiT. Dla osób spoza Krakowa ważna jest informacja, że strefa sięga w niektórych miejscach poza aleje Trzech Wieszczów.

bEpGftXb

W rozszerzonej strefie ustawionych zostanie 465 nowych parkomatów.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu szacuje, że po powiększeniu strefy płatnego parkowania przychody z tego tytułu, wynoszące obecnie ok. 24 mln zł, wyniosą ok. 42,6 mln zł. Koszty utrzymania większej strefy wyniosą ok. 18 mln zł.

Strefą płatnego parkowania będzie zarządzać nowa spółka miejska, która ma być powołana przez Radę Miasta. Będzie ona też inwestować w budowę nowych parkingów.

Opłata za pierwszą godzinę parkowania w strefie wynosi 3 zł, za drugą 3,5 zł (opłaty te obowiązują od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 20). Miesięczny abonament postojowy w strefie kosztuje 250 zł. Szacuje się, że na obszarze objętym poszerzoną strefą jest ok. 26 - 28 tys. gospodarstw domowych. Mieszkający tam mogą wykupić abonament postojowy za 10 zł miesięcznie dla pierwszego i drugiego samochodu (abonament dla trzeci pojazdu w gospodarstwie domowym wynosi już 100 zł).

bEpGftXh

ZIKiT apeluje, by mieszkańcy jak najszybciej załatwili formalności. Jeśli jest się właścicielem samochodu figurującym w dowodzie rejestracyjnym, można to zrobić przez internet, w pozostałych przypadkach należy zgłosić się do jednego z trzech oddziałów Biura Strefy Płatnego Parkowania i wypełnić wniosek. Abonament zostanie wydany po kilkunastu dniach.(PAP)

wos/ je/

bEpGftXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)