Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Od poniedziałku rusza Arteteka w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

0
Podziel się:

Arteteka, gromadząca zarchiwizowane na nowoczesnych nośnikach utwory
muzyczne, nagrania realizacji teatralnych i plastycznych, będzie od poniedziałku działała w
Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Arteteka, gromadząca zarchiwizowane na nowoczesnych nośnikach utwory muzyczne, nagrania realizacji teatralnych i plastycznych, będzie od poniedziałku działała w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Rzecznik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Agnieszka Będkowska poinformowała, że Arteteka mieści się w skrzydle niedawno uruchomionego Małopolskiego Ogrodu Sztuki, wejście od ulicy Szujskiego, i oddaje do dyspozycji czytelników trzy piętra różnorodnych zbiorów poświęconych muzyce, obrazowi i słowu. Instytucja jest agendą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Docelowo, na ponad 800 m kw. powierzchni Arteteki znajdzie się kolekcja licząca 20 tys. dokumentów. Będą to: e-booki, e-czasopisma, audiowizualia czyli płyty muzyczne, filmowe i audiobooki oraz książki i czasopisma wydane w tradycyjnej formie. Będzie też można uzyskać dostęp do specjalistycznych baz danych o sztuce i zbiorów on-line.

Swoje miejsce znajdą tam bogate zbiory Małopolskiego Studia Komiksu oraz Czytelnia Liberatury, a w najbliższej przyszłości również budowana właśnie cyfrowa kolekcja street art-u.

"Arteteka to w zamierzeniu przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. Realizacji tych zamierzeń sprzyjać będą organizowane seminaria, wykłady, warsztaty i spotkania" - zaznaczyła Będkowska.

Biblioteka oferuje czytelnikom bezpłatny dostęp do specjalistycznych międzynarodowych baz: Theatre In Video, Dance In Video (Alexander Street Press), Art & Architecture Complete, International Bibliography of Theatre & Dance with Full Text, eBook Academic Collection (EBSCO), Naxos Music Library oraz Naxos Music Library Jazz (NAXOS), ART Premium Package (ProQuest).

"To ponad 900 godzin nagrań najważniejszych spektakli w historii teatru XX w., spektakli baletowych i teatru tańca oraz filmów dokumentalnych wywiadów i filmów instruktażowych, 60 tysięcy artykułów ze 170 czasopism i 360 pełnych tekstów książek, rozdziałów z książek, streszczeń prac doktorskich dotyczących teatru i sztuk performatywnych we wszystkich aspektach, 65 tysięcy płyt CD, 96 tysięcy e-booków obejmujących główne dyscypliny naukowe" - dodała rzecznik.

Aby sprostać wymaganiom współczesnego czytelnika i zapewnić komfort korzystania z tej mediateki, do dyspozycji użytkowników oddane zostaną 34 komputery z dotykowymi ekranami, 60 czytników e-booków, pięć tabletów internetowych, zestaw PlayStation z kontrolerem ruchu, pianino cyfrowe, odtwarzacz Blue Ray, urządzenia wielofunkcyjne, w pełni wyposażona sala konferencyjna.

Według Będkowskiej, Arteteka to miejsce kreacji szeroko rozumianej sztuki, dlatego też uzupełnieniem wysokiej jakości sprzętu jest profesjonalne oprogramowanie do tworzenia, edycji, obróbki muzyki i grafiki.

Arteteka będzie czynna codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-19.00 (w godzinach porannych mogą z niej korzystać zorganizowane grupy). W dniu otwarcia pracownicy będą przeprowadzać otwarte szkolenia zarówno z obsługi baz informacyjnych, jak i sprzętu dostępnego w tej bibliotece.

Otwarty w październiku zeszłego roku Małopolski Ogród Sztuki jest wielofunkcyjnym i interdyscyplinarnym centrum kultury. Powstał dzięki funduszom unijnym na bazie XIX-wiecznej ujeżdżalni koni, w której od 1948 roku znajdowały się pracownie techniczne teatru im. J. Słowackiego. Inwestycja realizowana była przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.

Obiekt zaprojektowali Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy. Na powierzchni użytkowej ponad 4,3 tys. mkw. znajdą się m.in.: sala teatralna na 299 miejsc, sala kameralna dla 80 widzów, arteteka, pomieszczenia do zajęć edukacyjnych związanych ze sztuką. Dziedziniec - nazwany przez projektantów ogrodem sztuki - został przeznaczony na happeningi i wystawy plenerowe.(PAP)

rgr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)