Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Ogłoszono laureatów Nagrody Pro Publico Bono

0
Podziel się:

W Krakowie ogłoszono w piątek laureatów Nagrody Pro Publico Bono
"Samorządność dla solidarności". Jest to już 12. edycja nagrody, zarazem jej nowa edycja, w której
nacisk położono na rolę organizacji w tworzeniu wspólnoty lokalnej i samorządności obywatelskiej.

W Krakowie ogłoszono w piątek laureatów Nagrody Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności". Jest to już 12. edycja nagrody, zarazem jej nowa edycja, w której nacisk położono na rolę organizacji w tworzeniu wspólnoty lokalnej i samorządności obywatelskiej.

Do finału konkursu zakwalifikowanych zostało 12 organizacji. Jak podkreśliła kapituła nagrody w protokole z werdyktem, zgodnie z intencją docenienia wartości dzieła obywatelskiego ocenie podlegały takie dziedziny działania, jak: skuteczność działania organizacji, ocena jej efektywności dokonana przez beneficjentów, charakter dzieła społecznego i zakres współpracy z innymi podmiotami lokalnymi.

Laureatami odnowionej Nagrody Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" zostali ex aequo: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Dom Aniołów Stróżów" z Katowic; Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana z Łodzi i Fundacja "Akademia Iuris" z Warszawy.

W przypadku Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Dom Aniołów Stróżów" kapituła podkreśliła, że główna idea i misja stowarzyszenia - pomoc dzieciom i młodzieży zagrożonej wykluczeniem i marginalizacją - świadczy o silnej wrażliwości jego twórców i poczuciu solidarności ze słabszymi, którzy najdotkliwiej doświadczają skutków radykalnych zmian społecznych. Kapituła doceniła także stale rozbudowywany i konsekwentnie realizowany program działania stowarzyszenia.

Kapituła nagrody doceniła także budowany od 15 lat dorobek Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana z Łodzi, przede wszystkim w zakresie promocji twórczości kompozytorskiej Tansmana, ale także w zakresie edukacji dzieci i młodzieży. Podkreśliła m.in., że "w oparciu o dorobek kompozytora stowarzyszenie popularyzuje idee solidarności i samorządności oraz budowania tożsamości na uniwersalnych wartościach tkwiących w przestrzeni lokalnej", jest zakorzenione w swoim środowisku i niezwykle rozwojowe.

W działalności "Akademii Iuris" z Warszawy kapituła nagrody doceniła rozpoznanie problemu społecznego, jakim jest brak dostępu do porad prawnych dla osób zagrożonych marginalizacją, oraz wprowadzenie systemowego rozwiązania we współpracy z organizacjami pozarządowymi jako przedstawicielami społeczności lokalnych. Oprócz współpracy lokalnej doceniła także zaangażowanie dużej liczby wolontariuszy, wśród których znajdują się studenci i aplikanci prawa.

Kapituła przyznała też cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je: Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza z Krakowa, Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego (Wiejskie SPA - Hołowno), Towarzystwo Dramatyczne im. A. Fredry (Przemyśl) i Fundacja "Wspólnota Nadziei" - Centrum Nauki i życia "Farma" (Farma Życia - Kraków).

Jak poinformowano podczas piątkowej uroczystości w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach, pierwsza publiczna prezentacja laureatów odbędzie się 20 listopada w Poznaniu.

Inicjatorem zorganizowania konkursu Pro Publico Bono dla uczczenia 10. rocznicy odzyskania wolności był ówczesny premier Jerzy Buzek. Od tamtego czasu konkurs, którego celem jest promowanie aktywności obywatelskiej, co roku przeprowadza Fundacja Pro Publico Bono.

Laureatami Nagrody Pro Publico Bono w latach 1999-2008 były m.in. Fundacja Brata Alberta, Fundacja Dzieci Niczyje, Centrum im. Adama Smitha, Polska Akcja Humanitarna, Polska Akademia Umiejętności, Fundacja Itaka, Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, Caritas Polska, Zjednoczenie Łemków, Fundacja Pogranicze w Sejnach.

W 2009 roku przyznano Nagrody Dwudziestolecia Odrodzenia Niepodległej Polski - Pro Publico Bono, którą otrzymali: Fundacja Ośrodka Karta, Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka i Jerzy Regulski, uznawany za twórcę pierwszej reformy samorządowej.

Ideę odnowionej nagrody Pro Publico Bono "Samorządność dla Solidarności" po raz pierwszy zaprezentowano podczas Gali Pro Publico Bono, która odbyła się w Święto Niepodległości w 2010 roku w Krakowie. Nową edycję nagrody ogłoszono w maju br. podczas inauguracji sezonu artystycznego w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu koło Biłgoraja, prowadzonym przez Fundację Kresy 2000 (nagrodzoną przez Fundację Pro Publico Bono w 2009 r.). (PAP)

hp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)