Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Pierwsza edycja Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych

0
Podziel się:

27 niewidomych i słabowidzących finalistów pochodzących z 10 krajów weźmie
udział w Światowym Festiwalu Piosenki dla Niewidomych w Krakowie. Impreza ma formę konkursu
wokalnego, odbywa się po raz pierwszy.

27 niewidomych i słabowidzących finalistów pochodzących z 10 krajów weźmie udział w Światowym Festiwalu Piosenki dla Niewidomych w Krakowie. Impreza ma formę konkursu wokalnego, odbywa się po raz pierwszy.

Uczestnicy przeglądu, który potrwa od poniedziałku do środy, przyjadą pod Wawel z takich państw jak: Islandia, Litwa, Rosja, Rumunia, Szwecja, Węgry, Włochy, Ukraina, USA i Polska - poinformowały PAP krakowskie Kluby Lions, organizatorzy festiwalu.

Prezentacja finałowych utworów odbędzie się w poniedziałek i wtorek w Radiu Kraków. Na środę, w Teatrze im. Słowackiego, zaplanowano koncert galowy, pod koniec którego jury ogłosi werdykt oraz przyzna pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Swojego faworyta wybierze również publiczność. Na najlepszych czeka profesjonalna sesja nagraniowa.

"Konkurs dedykowany jest utalentowanym wokalistom z dysfunkcją wzroku - niewidomym lub niedowidzącym, którzy nie funkcjonują w środowisku profesjonalnych muzyków. Dzięki przeglądowi mogą zostać zauważeni i rozpocząć profesjonalną karierę zawodową" - opisali organizatorzy.

Dodali, że Światowy Festiwal Piosenki dla Osób Niewidomych "Głos z serca" odbywa się w Krakowie, ponieważ miasto wyróżniła Komisja Europejska w finale konkursu Access City Award 2011 za inicjatywy ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym. Do osiągnięć Krakowa w tym zakresie należy m.in. stworzenie specjalnej trasy turystycznej dla niewidomych, która dzięki makietom, mapom i technologii GPS udostępnia dziedzictwo kulturowe Krakowa osobom niewidomym i słabowidzącym.

W trakcie festiwalu organizatorzy będą promować wiedzę o istocie wczesnego wykrywania wad wzroku oraz konieczności wykonywania regularnych badań przez osoby obciążone ryzykiem utraty wzroku.

Honorowym patronem przedsięwzięcia jest Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda, prezydent miasta Jacek Majchrowski oraz marszałek Małopolski Marek Sowa.

Polska Agencja Prasowa objęła patronatem medialnym festiwal.

Krakowskie Kluby Lions, które zainicjowały przegląd, działają w ramach międzynarodowej organizacji dobroczynnej Lions Clubs International. Lions Clubs powstała w 1917 r. w USA. Zrzesza ponad 1,3 mln osób, 45 tys. klubów w ok. 200 krajach świata. W Polsce działa ponad 50 klubów Lions. Skupiają ok. 1,2 tys. członków. (PAP)

bko/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)