Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Polska i ukraińska młodzież nakręciła film o Galicji

0
Podziel się:

Półgodzinna produkcja dokumentalna "Galicja 2012 - Nasza Galicja" jest
rezultatem tak samo zatytułowanego projektu, realizowanego od kwietnia przez młodych Polaków i
Ukraińców. Premiera filmu odbędzie się w sobotę w kinie Paradox w Krakowie.

Półgodzinna produkcja dokumentalna "Galicja 2012 - Nasza Galicja" jest rezultatem tak samo zatytułowanego projektu, realizowanego od kwietnia przez młodych Polaków i Ukraińców. Premiera filmu odbędzie się w sobotę w kinie Paradox w Krakowie.

Przedsięwzięcie realizowało krakowskie Centrum Młodzieży im. Jordana oraz Miejski Pałac Kultury im. Chodkiewicza we Lwowie przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Jak poinformował PAP koordynator projektu, Bogdan Dobrucki, wiosną młodzież w wieku 16-23 lata przygotowywała się merytorycznie do zdjęć filmowych, zgłębiając wiedzę na temat Galicji. Następnie, w lecie, Polacy pojechali na Ukrainę, do Lwowa, by podzielić się refleksjami na temat istotnych według nich miejsc na terenie Galicji w obecnych granicach Ukrainy. Potem z kolei Ukraińcy przyjechali do Małopolski, aby opowiedzieć Polakom o ważnych, z ukraińskiego punktu widzenia, miejscach na obszarze Galicji w obecnych granicach Polski.

"20 Polaków i Ukraińców, pod opieką instruktorów, wspólnie szukało kulturalnych i naukowych +części wspólnych+, czyli polskich śladów i korzeni we Lwowie, a ukraińskich w Krakowie, Krynicy-Zdroju i Łosiu koło Gorlic. Okazuje się, że dla młodych Ukraińców ważnym miejscem na mapie Galicji jest np. Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, a dla Polaków istotne znaczenie ma m.in. Lwowska Narodowa Naukowa Biblioteka Ukrainy im. Stefanyka, gdzie dawniej mieścił się Zakład Narodowy im. Ossolińskich" - powiedział Dobrucki.

Film wyświetlony w sobotę zaprezentuje rezultaty oraz wnioski ze wspólnych, polsko-ukraińskich, poszukiwań i podróży.

"Przekonaliśmy się, że tak naprawdę istnieje +nie polska+ i +nie ukraińska+, ale +nasza wspólna+ Galicja, a podczas realizacji projektu nawiązało się wiele polsko-ukraińskich przyjaźni" - powiedział koordynator.(PAP)

bko/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)