Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Posiedzenie prezydiów parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

0
Podziel się:

Przyszłość UE i jej bezpieczeństwo w świetle koniecznych reform w obszarze
gospodarczo-walutowym były tematami posiedzenia prezydiów parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego,
które odbyło się w piątek w Krakowie. Mówiono też o amerykańskim programie PRISM.

Przyszłość UE i jej bezpieczeństwo w świetle koniecznych reform w obszarze gospodarczo-walutowym były tematami posiedzenia prezydiów parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego, które odbyło się w piątek w Krakowie. Mówiono też o amerykańskim programie PRISM.

W spotkaniu uczestniczyli: marszałek Sejmu Ewa Kopacz, przewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego Claude Bartolone i niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert oraz członkowie prezydiów reprezentujący wszystkie ugrupowania polityczne w tych izbach.

"Mówiliśmy również o instrumencie bardzo ważnym, jakim w tej chwili dysponuje UE, czyli polityce sąsiedztwa. Jednomyślność w tej sprawie jest oczywista, że bezpieczeństwo Unii zależy od stabilnej sytuacji wszystkich tych, którzy są jej sąsiadami" - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Dodała, że zaproponowała francuskim i niemieckim partnerom, aby tematem przyszłego spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego były sprawy społeczne oraz polityka prorodzinna w trzech państwach.

"Wszyscy są jednogłośni, że te spotkania są konieczne, bo po pierwsze jesteśmy reprezentatywną grupą, która może na tle Europy zgłaszać swoje oczekiwania w ścisłej współpracy, jak również możemy być tymi, którzy proponują wspólnie dobre rozwiązania, które mogą być implementowane w UE" - dodała Kopacz.

Szef francuskiego Zgromadzenia Narodowego Claude Bartolone poinformował, że za trzy lata, po Niemczech i Polsce, gospodarzem kolejnego, trzeciego posiedzenia prezydiów parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego będzie Francja. Wśród proponowanych tematów do poruszenia wymienił także energetykę.

"Informuję o woli Francji doprowadzenia do jeszcze większej integracji, która pozwoliłaby na większe wysiłki czynione po to, aby ten dar, jaki pozostawimy przyszłej generacji nie składał się z tylko z zadłużenia. Powinniśmy się z większą uwagą odnosić do kwestii socjalnych i społecznych w UE" - zaznaczył Bartolone.

Jak podkreślił przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert, kontakty między parlamentami Niemiec, Polski i Francji nie sprowadzają się tylko do wspólnych posiedzeń prezydiów izb co trzy lata, ale jest to regularna współpraca bilateralna i wielostronna w gremiach europejskich.

Szefowie izb pytani byli przez dziennikarzy o informacje tygodnika "Der Spiegel", że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze prowadzone przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również UE, w tym zwłaszcza Niemcy. Niemiecki tygodnik powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, jakie przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Jak przyznała marszałek Kopacz, temat ten był szeroko dyskutowany podczas krakowskiego spotkania. Zaznaczyła, że sprawa musi zostać wyjaśniona, ale z ostatecznymi wnioskami należy poczekać na realizację zapowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy, że Stany Zjednoczone dostarczą swym europejskim sojusznikom wszelkich informacji w sprawie elektronicznej inwigilacji, o którą oskarżana jest amerykańska NSA.

"Nie chciałabym, żeby dzisiaj jakiekolwiek spekulacje mogły zaburzyć dobre relacje między Stanami Zjednoczonymi a Europą" - powiedziała.

Zdaniem szefa francuskiego Zgromadzenia Narodowego, prezydent Obama musi wyjaśnić całą sytuację swoim europejskim sojusznikom i przyjaciołom. "To, że istnieje potrzeba dokonywania podsłuchów, po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo różnych krajów to jedno, ale jak się śledzi przyjaciół, to drugie" - mówił Bartolone.

Jak podkreślił, wyjaśnienie tych kwestii będzie szczególnie ważne w kontekście decyzji o przystąpieniu do rozmów w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i USA, "by dyskusja taka mogła mieć miejsce w warunkach partnerskich i wzajemnego zaufania".

Poprzednie spotkanie na szczeblu prezydiów Sejmu RP, Zgromadzenia Narodowego Francji oraz niemieckiego Bundestagu odbyło się w 2010 r. w Essen.

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 roku przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera oraz nieżyjącego już Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi. Po okresie zastoju w minionych latach doszło ostatnio do ożywienia współpracy w ramach trójkąta. (PAP)

rgr/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)