Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 18:31

Kraków: Prapremiera sztuki "Pacjent EGBDF" w Teatrze J. Słowackiego

Prapremiera spektaklu "Pacjent EGBDF" w reżyserii Jarosława Kiliana odbędzie się w piątek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Przedstawienie jest adaptacją sztuki cenionego brytyjskiego dramatopisarza Toma Stopparda.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prapremiera spektaklu "Pacjent EGBDF" w reżyserii Jarosława Kiliana odbędzie się w piątek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Przedstawienie jest adaptacją sztuki cenionego brytyjskiego dramatopisarza Toma Stopparda.

Jak poinformowała podczas wtorkowej konferencji prasowej Anna Burzyńska z Teatru im. J. Słowackiego, Jarosław Kilian dokonał pierwszego polskiego przekładu sztuki Stopparda. Piątkowa prapremiera będzie zarazem pierwszą w Polsce prezentacją "Pacjenta EGBDF".

Sztuka opowiada o okrutnym traktowaniu dysydentów politycznych przez władze totalitarne, zsyłaniu oponentów do łagrów lub, zamiast do więzień, bezterminowym wtrącaniu do szpitali psychiatrycznych.

Kilian na wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że opowieść jest ciągle aktualna, mówi o człowieku - jego odwadze i słabości.

"Historia tylko pozornie się kończy, bo dziś, tuż obok nas morduje się dziennikarzy nieprawomyślnych, skazuje się na trzy lata gułagu za wykonanie szyderczej piosenki" - wyjaśnił reżyser.

Akcja sztuki rozgrywa się szpitalu psychiatrycznym. Wydarzeniom akompaniuje, obecna na scenie, orkiestra. "W sztuce zderzenie szpitala psychiatrycznego z orkiestrą symfoniczną pokazuje absurd tamtego świata, a może też naszego świata" - powiedział reżyser.

Zaznaczył, że orkiestra nie tylko muzycznie ilustruje spektakl, ale stanowi przestrzeń, bez której przedstawienie nie może istnieć. Dzięki orkiestrze widz ma wrażenie, że akcja dramatu rozgrywa się nie tylko w szpitalu psychiatrycznym, ale i w pałacu.

Litery alfabetu w tytule "Pacjent EGBDF" stanowią tak zwany mnemonik, czyli krótkie zdanie lub wiersz, który pomaga zapamiętać początkującym muzykom sekwencję nut na kolejnych liniach pięciolinii: e, g, b, D, f, czyli: mi, sol, si, re, fa.

"Dysydenci są +niepokornymi nutkami+, które nie chciały grać tej jednej gry w orkiestrze" - wyjaśnił reżyser metaforyczne znaczenie tytuł przedstawienia.

Sztuka "Pacjent EGBDF" powstała w latach 70. i była dedykowana rosyjskim opozycjonistom politycznym.

Tom Stoppard, brytyjski dramaturg czeskiego pochodzenia, jest autorem m.in. scenariusza do "Zakochanego Szekspira" Johna Maddena, za który dostał Oskara.(PAP)

bko/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz