Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Procesja do Grobów Królewskich na Wawelu

0
Podziel się:

Bicie dzwonu "Zygmunta" towarzyszyło uroczystej procesji, która we wtorek
zeszła do Grobów Królewskich na Wawelu. Wierni zebrani w katedrze modlili się za wszystkich
zmarłych.

Bicie dzwonu "Zygmunta" towarzyszyło uroczystej procesji, która we wtorek zeszła do Grobów Królewskich na Wawelu. Wierni zebrani w katedrze modlili się za wszystkich zmarłych.

Procesję, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki, poprowadził metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Poprzedziła ją msza św.

Kard. Dziwisz mówił w homilii, że Katedra Wawelska, w której przechowywane są relikwie św. Stanisława oraz św. Królowej Jadwigi, to serce Kościoła krakowskiego, a jej mury były świadkami wielkich wydarzeń w życiu narodu.

"Wawelska nekropolia to nie muzeum. Stanowi ona swoisty zapis naszych dziejów oraz naszej zbiorowej pamięci. To żywa i stale nowa historia. Pomaga nam ona w umacnianiu naszej tożsamości i jej ciągłości w kolejnych pokoleniach" - podkreślił metropolita krakowski. Przypomniał, że w tym roku w nekropolii wawelskiej przybył jeszcze jeden zapis, związany z katastrofą pod Smoleńskiem.

"Krypta, którą nazwaliśmy Katyńską, przyjęła doczesne i zranione szczątki prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz - symbolicznie - wszystkie ofiary tragedii. Ich imiona i nazwiska wymienia tablica zawieszona w krypcie" - powiedział kard. Dziwisz.

Kardynał przywołał słowa, które wypowiedział 18 kwietnia podczas pogrzebu pary prezydenckiej: "Na Wawelu spoczną dwie trumny, ale zapisany w nich jest los wszystkich pozostałych towarzyszy ostatniej, podniebnej podróży. Zapisana jest w nich również pamięć o spoczywających w katyńskich mogiłach synów polskiego narodu. W ten sposób Krypta Katyńska będzie przemawiać do naszych serc oraz do pamięci następnych pokoleń".

Podczas procesji wierni modlili się za zmarłych przy konfesji św. Stanisława, ołtarzu Czarnego Krzyża, gdzie spoczywają szczątki św. Jadwigi, w Kaplicy Zygmuntowskiej, Kaplicy Świętokrzyskiej, oraz w krypcie św. Leonarda. Swoje modlitwy zgromadzeni zanosili m.in. za zmarłych kapłanów, rządzących, członków swoich rodzin, ofiary totalitaryzmów, poległych podczas wojen, zmarłych w wypadkach drogowych, katastrofach lotniczych i zamachach terrorystycznych.

W krypcie, w której w kwietniu tego roku pochowana została para prezydencka Maria i Lecha Kaczyńscy, zmarli tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, odśpiewano pieśń "Salve Regina".

Na Wawelu pochowani są prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki oraz ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

wos/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)