Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Przewodnik po Collegium Maius UJ dla osób niewidomych

0
Podziel się:

Ukazał się przewodnik po zabytkach Collegium Maius Uniwersytetu
Jagiellońskiego dla osób niewidomych i słabowidzących. Zdaniem przedstawicieli krakowskiej uczelni
jest to pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce.

Ukazał się przewodnik po zabytkach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego dla osób niewidomych i słabowidzących. Zdaniem przedstawicieli krakowskiej uczelni jest to pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce.

"To coś bardzo konkretnego, jeden z kroków milowych. Pracowaliśmy bardzo ciężko przez rok nad przewodnikiem, który w dużym stopniu udostępni to miejsce osobom niepełnosprawnym" - powiedział podczas czwartkowej prezentacji wydawnictwa kierownik biura ds. osób niepełnosprawnych UJ Ireneusz Białek, który sam jest niewidomy.

Przewodnik został opublikowany w dwóch wersjach: dla osób słabowidzących - z powiększoną czcionką i dużymi zdjęciami oraz całkowicie niewidomych, w alfabecie Braille'a. Tekst uzupełniają w nim wypukłe grafiki ukazujące m.in. herb UJ, insygnia władzy rektorskiej czy najciekawsze eksponaty, w tym statuetkę Oscara Andrzeja Wajdy oraz awers i rewers medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej.

Jak poinformował dyrektor Muzeum UJ w Collegium Maius prof. Krzysztof Stopka, przewodnik prezentuje najstarszą część zabytku. W planach na przyszłość jest opracowanie kolejnych części pokazujących kolejne jego fragmenty.

Publikacja prezentuje sale stałej ekspozycji począwszy od legendarnej Librarii, przez Stubę Communis, przechodząc do Pierwszego i Drugiego Skarbca, Pokoju Żołędziowskiego i Grabowskiego, a kończąc na Sali Kopernika i Auli. Znajdujące się tam zabytki zostały przedstawione poprzez opis ich wyglądu oraz kontekst kulturowy.

Collegium Maius usytuowane jest u zbiegu ulic św. Anny i Jagiellońskiej. Jest to najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Jego historia sięga roku 1400, kiedy król Władysław Jagiełło przekazał uniwersytetowi kamienicę narożną Pęcherzów z Rzeszotar. Stopniowo budowla była powiększana przez wykup sąsiednich kamienic. Do połowy XIX wieku wygląd i układ wewnętrzny Collegium nie uległ większym zmianom.

Wygląd i charakter gmachu całkowicie zmieniła przebudowa przeprowadzona w latach 1840-1870 w stylu neogotyckim. Do oryginalnego wyglądu zabytek wrócił po odnowie przeprowadzonej pod kierunkiem prof. Estreichera. Wówczas Collegium Maius zostało przeznaczone na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym znalazły schronienie dawne zbiory uniwersyteckie (dzieła sztuki i pamiątki) oraz bogata kolekcja instrumentów naukowych. (PAP)

rgr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)