Notowania

kraków
12.12.2010 16:54

Kraków: Relikwie św. Jadwigi pojadą na Litwę

Relikwie św. Jadwigi przekazał w niedzielę delegacji polsko-litewskiej proboszcz Katedry Wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki. Relikwie trafią na Litwę do klasztoru franciszkanów w Wilnie - poinformował w niedzielę PAP franciszkanin o. Jan Szewek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Relikwie św. Jadwigi przekazał w niedzielę delegacji polsko-litewskiej proboszcz Katedry Wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki. Relikwie trafią na Litwę do klasztoru franciszkanów w Wilnie - poinformował w niedzielę PAP franciszkanin o. Jan Szewek.

Podczas uroczystości wierni modlili się poprzez wstawiennictwo św. Jadwigi o prawdę i miłość w sercach Polaków i Litwinów.

Proboszcz katedry na Wawelu ks. Zdzisław Sochacki, który za zgodą kard. Stanisława Dziwisza przekazał fragment kości św. Jadwigi, życzył, aby te relikwie pomogły w kształtowaniu idei, które głosiła i praktykowała Królowa.

Uczestnicy uroczystości z Litwy wyrażali nadzieję, że św. Jadwiga pomoże w dalszym zbliżeniu Polaków i Litwinów. "Po siedmiu wiekach spocznie wśród tych, którym przyniosła wiarę" - mówili franciszkanie, do których kościoła trafią relikwie.

Rektor wileńskiego kościoła franciszkanów o. Marek Defflla poinformował, że zaraz po powrocie do Wilna odbędą się rekolekcje adwentowe ze św. Jadwigą. Relikwie zostaną umieszczone w ołtarzu dopiero tuż przed rocznicą kanonizacji św. Jadwigi, tj. 5 czerwca 2011 r.

Fragment przekazanych na Litwę szczątków św. Jadwigi pochodzi z grobu w Katedrze na Wawelu. Po raz ostatni miedzianą trumnę ze szczątkami królowej otwarto w 1987 r. Kości, znajdujące się wówczas w nienaruszonym stanie, zostały zakonserwowane przez rozpadem na następne stulecia i złożone w relikwiarzu, który znajduje się obecnie pod ołtarzem Jezusa Ukrzyżowanego. Kilka cząstek wyjęto, by w przyszłości móc je rozdzielić między parafie pod wezwaniem św. Jadwigi, które poproszą o relikwie.

"Przekazujemy je parafiom, które o to wystąpią poprzez swojego biskupa" - powiedział PAP ks. Sochacki. Zgodę na przekazanie szczątków świętej wyraża zawsze miejscowy ordynariusz - w przypadku Krakowa kardynał Stanisław Dziwisz.

Jadwiga była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego zwanego Węgierskim. Po ojcu odziedziczyła tron Polski. Poślubiwszy Wielkiego Księcia Litwy Władysława Jagiełłę, przyczyniła się do nawrócenia Litwy na chrześcijaństwo w 1386 r. 8 czerwca 1997 r. papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski dokonał kanonizacji bł. Jadwigi Królowej Polski.

Jak poinformował o. Szewek, franciszkanie przybyli na Litwę jako jedni z pierwszych. Byli tam już w XIV w. Do kasaty carskiej zakon pełnił ważną rolę w dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 30. XX w. franciszkanie odzyskali świątynię i klasztor, ponownie zamknięte po II wojnie światowej. Dopiero po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w roku 1998 znów je oddano franciszkanom. Kościół franciszkanów, do którego trafią relikwie św. Jadwigi, leży w najstarszej części Wilna. (PAP)

hp/ tot/

Tagi: kraków, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz