Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Rozpoczął się Swing Era Festival 2013

0
Podziel się:

Koncerty, konkursy, warsztaty taneczne, a także lekcje makijażu modnego w
latach 30. i 40. ubiegłego wieku - to niektóre atrakcje Swing Era Festivalu 2013, który rozpoczął
się w Krakowie i potrwa do niedzieli.

Koncerty, konkursy, warsztaty taneczne, a także lekcje makijażu modnego w latach 30. i 40. ubiegłego wieku - to niektóre atrakcje Swing Era Festivalu 2013, który rozpoczął się w Krakowie i potrwa do niedzieli.

"Nie tylko taniec i muzyka, ale cała epoka swingu - sztuka, film, fotografia, styl ubierania - jest fascynująca. Robimy festiwal, bo przecież coraz więcej osób tęskni za latami 30. i 40. XX w. Styl retro wraca do łask. Ten tydzień będzie czasem wydarzeń nie z tej ery" - powiedziała PAP dyrektor festiwalu Anna Makselan.

Swing narodził się w latach 20. XX w. w USA i jest tańczony do muzyki jazzowej. Popularne style tańca to: lindy hop, shag, shim sham, boogie-woogie, charleston. Uczestnicy festiwalu najczęściej będą prezentować lindi hop, który - jak powiedziała dyrektor - łączy kroki innych stylów.

Rafał Ślęczka od roku tańczy swinga i uważa, że jest to taniec dla każdego. "Taniec ten, w zależności od stylu, może być szybki lub wolny. Dzięki niemu można się więc wyszaleć, ale i uspokoić. Ruchy w tańcu są tak skonstruowane, że mężczyzna prowadzi partnerkę. Na początku nauki swing może wydawać się trudny. Jednak praktyka czyni mistrza" - mówił PAP tancerz.

Na lekcje swingu organizator zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę do Pałacu Pod Baranami. Zajęcia dla początkujących i dla zaawansowanych poprowadzą profesjonaliści: Dax Hock i Sarah Breck (USA), Mindaugas Bikauskas i Giedre Paplaityte (Litwa), Vincenzo Fesi (Włochy), a także Michał Kwiatkowski i Weronika Kowalska.

Od środy do niedzieli krakowianie i turyści zobaczą w Piwnicy Pod Baranami projekcje takich filmów jak "O północy w Paryżu" w reż. Woody'ego Allena, "Cotton Club" Francisa Forda Coppoli, "Swing kids" Thomasa Cartera. Nie zabraknie animacji z 1943 r., w których główne role grają czarnoskórzy aktorzy. I tak widzowie obejrzą "Coal Black and de Sebben Dwarfs" Boba Clampetta - parodię "Królewny Śnieżki" wyprodukowanej przez Walta Disneya, oraz "Stormy Weather" Andrew L. Stone'a - musical, którego bohaterem jest początkujący tancerz zakochany w sławnej piosenkarce.

O największych gwiazdach złotej ery swingu opowie muzyk i kompozytor Antoni Krupa we wtorek w Klubie Kabaret. A w czwartek, w Piwnicy Pod Baranami, fiński tłumacz i miłośnik dawnego kina Veikko Suvanto wygłosi wykład na temat animacji powstałych w czasach rozkwitu swingu.

Dla fanów muzyki z I poł. XX w. koncerty dadzą m.in. Magda Hanausek Band, Muniak/Kaczmarczyk Swing Quartet, gitarzysta Dominik Plebanek, Big Band Dobczyce i Bob Jazz Band.

Wstępem do trzeciej edycji festiwalu były wydarzenia w Retro Tram Cafe - wnętrzach zabytkowego tramwaju. W pojeździe, który w czwartek przemierzał ulice Krakowa i z kolejnych przystanków zabierał krakowian i turystów zainteresowanych udziałem w festiwalu, odbywały się tańce oraz projekcje filmów przedstawiających historię swingu. Organizatorem imprezy jest Studio Tańców Swingowych Swing and Sway w Krakowie. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)