Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Rozpoczynają się VIII Dni Jana Pawła II

0
Podziel się

Mądrość jest tematem VIII edycji Dni Jana Pawła II, które potrwają od
poniedziałku do czwartku w Krakowie. Przedsięwzięcie organizują małopolskie uczelnie, by upamiętnić
postać Jana Pawła II i popularyzować jego dziedzictwo w społeczności akademickiej.

bErHPSAB

Mądrość jest tematem VIII edycji Dni Jana Pawła II, które potrwają od poniedziałku do czwartku w Krakowie. Przedsięwzięcie organizują małopolskie uczelnie, by upamiętnić postać Jana Pawła II i popularyzować jego dziedzictwo w społeczności akademickiej.

Jak mówił w poniedziałek dziennikarzom metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, przed kanonizacją Jana Pawła II świat coraz bardziej interesuje się myślą papieża Polaka.

"Ukazanie człowieka wyjątkowo mądrego to ważna sprawa zwłaszcza, że idziemy w kierunku jego kanonizacji. Jego świętość też się przejawiała w jego wielkiej mądrości" - zaznaczył.

bErHPSAD

Przewodniczący komitetu organizacyjnego ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie poinformował, że tegoroczne Dni odbywają się pod hasłem "Mądrość".

"Dni Jana Pawła II mają za zadanie z jednej strony przypomnienie postaci papieża, uczczenie jej, ale też zgłębienie tego dziedzictwa i pokazania, jak ono może nas dzisiaj zainspirować" - zaznaczył.

Najważniejszym wydarzeniem Dni będzie - wzorem lat ubiegłych - międzynarodowa sesja naukowa zatytułowana "Oblicza mądrości". Wezmą w niej udział przedstawiciele środowisk teologów, filozofów, filologów, artystów, nauk społecznych, politycznych i technicznych.

Honorowym gościem będzie kardynał Zenon Grocholewski - prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Ze Stanów Zjednoczonych przyjechał George Weigel, pisarz katolicki i teolog, autor biografii Jana Pawła II pt. "Świadek nadziei".

bErHPSAJ

Obrady - otwarte dla wszystkich - odbędą się w czwartek w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Planowane są też inne przedsięwzięcia, m.in. sesja naukowa "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II", sympozjum "Nauka i mądrość", koncert w bazylice oo. Franciszkanów. Dniom Jana Pawła II towarzyszyć będą konkursy - literacki i fotograficzny. Zakończy je msza św. w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

W poniedziałek w ramach Dni Jana Pawła II wręczono nagrodę Prix Jean-Paul II Europe Chretienne, przyznaną w tym roku przez Stowarzyszenie Katolików Świeckich ks. dr. hab. Janowi Machniakowi, dyrektorowi Instytutu Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Nagroda przyznawana za rozwijanie i popularyzację myśli i duchowości Jana Pawła II.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Ich działania - pod hasłem "Prawda" - koordynowała wówczas Papieska Akademia Teologiczna (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II).

bErHPSAK

Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejne uczelnie. Hasła poprzednich edycji to: "Dobro", "Piękno", "Wiara i nauka", "Wolność", "Godność" i "Dialog". (PAP)

rgr/ pz/ ura/

bErHPSBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)