Notowania

konkurs
12.03.2010 17:31

Kraków: Rozstrzygnięto konkurs na Grób Pański w kościele oo. pijarów

70. rocznica zbrodni katyńskiej będzie kanwą tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w kościele oo. pijarów w Krakowie. Do tego wydarzenia nawiązuje projekt, który zwyciężył w konkursie na projekt grobu, ogłoszonym po raz pierwszy przez ojców pijarów.

Podziel się
Dodaj komentarz

70. rocznica zbrodni katyńskiej będzie kanwą tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w kościele oo. pijarów w Krakowie. Do tego wydarzenia nawiązuje projekt, który zwyciężył w konkursie na projekt grobu, ogłoszonym po raz pierwszy przez ojców pijarów.

Autorem zwycięskiego projektu jest doktorant krakowskiej ASP Łukasz Murzyn. Zgodnie z jego wizją przed Wielkanocą w krypcie kościoła oo. pijarów powstanie inscenizacja złożona z kamieni, symbolizujących czaszki pomordowanych oficerów i kompozycja z żywych kwiatów jako symboli życia.

Komisja konkursowa uznała, że projekt ten jest "dojrzały artystycznie i ma ciekawy wymiar plastyczny". Jurorzy podkreślili, że autor nagrodzonej pracy przedstawił temat zbrodni katyńskiej "w wymiarze paschalnym męki, śmierci i zmartwychwstania - tryumfu życia nad śmiercią".

W poprzednich latach Grób Pański w krypcie kościoła przy ul. Pijarskiej aranżowali sami zakonnicy. Przed rokiem aranżacja odnosiła się do problemu aborcji i eutanazji - przedstawiała Chrystusa w szpitalnym łóżku z odłączoną kroplówką oraz puste dziecięce łóżeczko z czarnym posłaniem.

W tym roku ojcowie pijarzy postanowili odejść od zwyczaju samodzielnego aranżowania grobu i ogłosili otwarty konkurs.

"To przejaw naszego zaufania do ludzi świeckich, którzy mogą się wypowiedzieć w przestrzeni sacrum, wyrazić treści, zawierające tajemnicę paschalną śmierci i życia" - podkreślił w piątek w rozmowie z PAP rektor Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie, ks. dr Mieczysław Rolka.

Na konkurs napłynęło 11 prac. Konkurs miał charakter otwarty ale - jak wynika z regulaminu - adresowany był szczególnie do artystów profesjonalnych, architektów oraz studentów uczelni artystycznych i architektury. Organizatorzy konkursu zastrzegli, że "projekt Grobu Pańskiego musi być zgodny w sferze teologicznej z nauczaniem Kościoła Rzymsko-katolickiego oraz stwarzać możliwości medytacji, modlitwy - adoracji Najświętszego Sakramentu".

Misterium Grobu Pańskiego będzie można oglądać od Wielkiego Piątku przez tydzień.

OO. pijarzy od wielu lat urządzają Grób Pański, nawiązując do aktualnych wydarzeń. W 2008 r. tematem Grobu Pańskiego w krypcie oo. pijarów był "Jezus Chrystus w hipermarkecie", a rok wcześniej zakonnicy zaaranżowali tam symboliczny grób młodych samobójców. W 2006 r. - w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II - pijarzy przypomnieli o cierpieniu Ojca Świętego, w 2004 r. o aktach terroru na świecie, a w 2003 r. - o wojnie w Iraku.(PAP)

czo/ itm/ dym/

Tagi: konkurs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz