Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Rusza akcja "Cegiełka na Panteon"

0
Podziel się:

Rusza zbiórka pieniędzy na budowę Panteonu Narodowego w podziemiach
krakowskiego kościoła św. Piotra i Pawła. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia zapewniali podczas
czwartkowej konferencji prasowej, że budowa panteonu jest bezpieczna i nie zaszkodzi zabytkowej
świątyni.

Rusza zbiórka pieniędzy na budowę Panteonu Narodowego w podziemiach krakowskiego kościoła św. Piotra i Pawła. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia zapewniali podczas czwartkowej konferencji prasowej, że budowa panteonu jest bezpieczna i nie zaszkodzi zabytkowej świątyni.

Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku Polaków zasłużonych dla kultury, sztuki i nauki. Na budowę I etapu panteonu potrzeba ok. 17 mln zł. Sprzedaż cegiełek ma przynieść ok. 600 tys. zł.

"Chcemy, żeby w zbiórkę włączyło się społeczeństwo całej Polski" - mówił podczas czwartkowej prezentacji akcji "Cegiełka na Panteon" przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy prof. Franciszek Ziejka.

Przygotowano trzy rodzaje cegiełek: kartę pocztową ze współczesnym widokiem kościoła św. Piotra i Pawła (po 5 zł, nakład 40 tys. sztuk), wydruk litografii ze zbiorów Biblioteki PAU i PAN w Krakowie z roku 1880 także z wizerunkiem świątyni (po 50 zł, 4 tys. sztuk) oraz numerowane grafiki autorstwa Jerzego Dmitruka (400 sztuk po 500 zł).Jak poinformował prezes zarządu Fundacji Marek Wasiak będą one dostępne w siedzibie Fundacji Panteon Narodowy przy ul. Kanoniczej w Krakowie.

Najdroższe z cegiełek można zamówić także drogą elektroniczną. Najtańsze będą mogli kupić zwiedzający kościół św. Piotra i Pawła.

Tworzenie panteonu wspierają finansowo m.in. władze województwa i miasta oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. Trwają starania o pozyskanie 4 mln euro z funduszy europejskich. Jak mówił rektor AGH prof. Antoni Tajduś krakowskie uczelnie - AGH, UJ i Politechnika Krakowska - do tej pory wykonały specjalistyczne badania o wartości ok. 1 mln zł.

Panteon będzie organizowany w trzech etapach. Pierwszy z nich - złożony z sześciu połączonych ze sobą krypt - ma być uroczyście otwarty we wrześniu 2012 r., w 400. rocznicę śmierci wybitnego kaznodziei ks. Piotra Skargi, który spoczywa w jednej z krypt kościoła św. Piotra i Pawła.

W podziemiach kościoła, wydzierżawionych od władz kościelnych na 40 lat, trwają obecnie prace archeologiczne, której powinny zakończyć się jesienią. Odnosząc się do wyrażanych przez niektórych konserwatorów i historyków sztuki obaw, że świątynia "nie wytrzyma" budowy pod jej posadzka panteonu władze Fundacji podkreślały, że inwestycja jest bezpieczna i został poprzedzona bardzo szczegółowymi badaniami.

"Mamy dobre rozpoznanie geologiczne i wiemy, że kościół powstał na niezbyt dobrym podłożu" - mówił prof. Antoni Tajduś. Dodał, że regularnie prowadzone są pomiary geodezyjne i monitorowana sytuacja, a wchodzące w skład panteonu krypty mają być niezależne od fundamentów świątyni.

"Chodzi o uratowanie jednego z największych zabytków z XVII wieku. Chcemy wzmocnić fundamenty, a zatem zabezpieczyć kościół na kolejnych kilkaset lat" - mówił prof. Ziejka. Jak dodał od 1990 r. z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na prace ratunkowe i konserwatorskie w kościele wydano w sumie 13,6 mln zł.

Prof. Ziejka podkreślił, że w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła mają spoczywać ludzie kultury, sztuki i nauki rozsławiający Polskę w świecie, a nie politycy. "Zakładamy, że tak, jak chcieli nasi poprzednicy miejscem pochówku tych, którzy ratują Polskę jako byt polityczny, miejscem dla wybitnych polityków będzie Świątynia Opatrzności Bożej" - powiedział przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.

Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską. Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć panteon pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce.

O pochówku zasłużonych w panteonie w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła będzie decydować 9-osobowa kapituła po przewodnictwem prezydent RP. Zostanie ona powołana pod koniec tego roku lub na początku 2012. (PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)