Notowania

wiadomości
20.02.2013 16:30

Kraków: Ruszył kolejny proces ws. śmiertelnego pobicia "Człowieka"

Przed krakowskim sądem rozpoczął się w środę kolejny proces ws. śmiertelnego pobicia Tomasza C., ps. Człowiek, który zginął w zasadzce pseudokibiców na krakowskim osiedlu. Miał 57 ran. Oskarżeni Marcin W. i Michał G. nie przyznali się do udziału w pobiciu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przed krakowskim sądem rozpoczął się w środę kolejny proces ws. śmiertelnego pobicia Tomasza C., ps. Człowiek, który zginął w zasadzce pseudokibiców na krakowskim osiedlu. Miał 57 ran. Oskarżeni Marcin W. i Michał G. nie przyznali się do udziału w pobiciu.

Tomasz C. zginął w styczniu 2011 r. na krakowskim osiedlu Kurdwanów. O jego śmiertelne pobicie prokuratura oskarżyła łącznie 13 osób. Jak wynikało z aktu oskarżenia, tłem napaści były porachunki krakowskich pseudokibiców, związane z konkurującymi klubami.

Proces 11 mężczyzn toczy się przed krakowskim sądem już od maja ub. r. Natomiast 29-letni Marcin W. i 22-letni Michał G. - jak informowała małopolska policja - bezpośrednio po zabójstwie wyjechali do Wielkiej Brytanii. Po powrocie do kraju byli bardzo ostrożni; zmieniali wynajmowane mieszkania, unikali kontaktu ze znajomymi i poruszali się tylko mało uczęszczanymi drogami. Nie chcąc się narażać na policyjne kontrole, kupili sobie rowery i jeździli jedynie po ścieżkach rowerowych i parkach.

Policja zatrzymała ich we wrześniu ub. r. W mieszkaniu, które zajmowali, policjanci znaleźli ostre narzędzia, pałki, gaz, pistolety i telefony komórkowe.

Przed sądem nie przyznali się do udziału w zabójstwie. Michał G. mówił, że kiedy doszło do pobicia, był na siłowni i ze zdarzeniem nie ma nic wspólnego. Marcin W. opowiadał natomiast o remoncie mieszkania, wożeniu ekipy i zakupach materiałów budowlanych, które go w tym dniu angażowały. Jedynie na krótko - jak podał - pojechał taksówką na Kurdwanów po telefon, którego zapomniał w mieszkaniu.

Tomasza C. został pobity 17 stycznia ub. roku. Na osiedlu Kurdwanów czekało na niego kilkanaście osób, które przyjechały samochodami. Gdy 30-latek nadjechał autem, napastnicy ruszyli za nim w pościg.

Podczas ucieczki Tomasz C. stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w budynek. Potem zaczął uciekać pieszo, usiłował schronić się w kabinie śmieciarki. Tam dopadli go napastnicy i zadali ciosy nożem, maczetą, widłami i pałkami. W wyniku odniesionych ran mężczyzna zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Początkowo prokuratura oskarżyła 11 osób o to, że razem z innymi osobami wzięli udział w śmiertelnym pobiciu Tomasza C. Jak podawała prokuratura, trzech z nich w toku śledztwa przyznało się do udziału w pobiciu. Pozostali zaprzeczyli zarzutom. Wszystkim oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności do lat 10.

W toku tego procesu Katarzyna P., występująca jako oskarżycielka posiłkowa, matka dwójki dzieci Tomasza C., złożyła wniosek o 200 tys. zł zadośćuczynienia. Podkreśliła w trakcie zeznań, że nie domagałaby się pieniędzy tylko wtedy, gdyby wyrok sądu był dla niej satysfakcjonujący, tzn. dotyczył dożywocia. (PAP)

hp/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz