Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 16:03

Kraków: Seryjny gwałciciel oskarżony; śledczy szukają kolejnych ofiar

O siedem gwałtów dokonanych w Krakowie wiosną i latem 2012 r. oskarżyła prokuratura 35-letniego Piotra R. Śledczy szukają kolejnych ofiar seryjnego gwałciciela i apelują o zgłaszanie się ich na policję.

Podziel się
Dodaj komentarz

*O siedem gwałtów dokonanych w Krakowie wiosną i latem 2012 r. oskarżyła prokuratura 35-letniego Piotra R. Śledczy szukają kolejnych ofiar seryjnego gwałciciela i apelują o zgłaszanie się ich na policję. *

"W marcu prokuratura zakończyła śledztwo przeciwko Piotrowi R. Akt oskarżenia w tej sprawie przekazano do sądu" - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Jak ustaliła PAP, w poniedziałek Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia przedłużył oskarżonemu areszt do 8 lipca.

Według ustaleń prokuratury mężczyzna wiosną i latem ub. r. nocą czyhał na wracające do domu z pracy samotne młode kobiety. Aby nie wzbudzać podejrzeń, udawał, że rozmawia przez telefon. Wchodził za swoimi ofiarami do klatki schodowej i siłą zmuszał je do poddania się jego woli. Zaczepiał też czekające samotnie na przystankach kobiety i zapraszał do wynajmowanego mieszkania. Tam częstował alkoholem, prawdopodobnie doprawionym narkotykiem, a kiedy kobieta traciła świadomość, wykorzystywał ją i wszystko rejestrował za pomocą aparatu fotograficznego.

Piotr R. został zatrzymany w lipcu ub. r. nad ranem, kiedy szedł ulicą za kolejną upatrzoną przez siebie ofiarą.

W toku śledztwa prokuratura zdobyła materiał dowodowy uzasadniający oskarżenie Piotra R. o dokonanie siedmiu gwałtów lub doprowadzenia do tzw. innych czynności seksualnych, oraz utrwalanie niektórych z tych zdarzeń na zdjęciach. Wątek dotyczący innych uwidocznionych na zdjęciach pokrzywdzonych prokuratura wyłączyła do osobnego prowadzenia.

Zdaniem prokuratury w każdym przypadku Piotr R. działał z ograniczoną zdolnością rozpoznania znaczenia swojego czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Prokuratura nadal prowadzi śledztwo dotyczące innych uwidocznionych na zdjęciach pokrzywdzonych. W poniedziałek krakowska policja zwróciła się do nich z apelem o kontakt osobisty z Komendą Miejską Policji przy ul. Siemiradzkiego 24 lub telefoniczny pod nr 12 61 52 450 (wydział kryminalny; 12 - 61-52- 908 (oficer dyż.) lub 997. Podała także rysopis sprawcy: "wzrost 174 cm; średnia budowa ciała, waga 80 kg, włosy ciemnoblond, łysina czołowa, oczy szaroniebieskie". Podejrzany ma tatuaże na klatce piersiowej oraz obu ramionach.

"Liczymy, że dzięki podaniu mechanizmu działania sprawcy i jego rysopisu zgłoszą się kolejne pokrzywdzone" - powiedziała prok. Marcinkowska.

Za doprowadzenie przemocą do obcowania płciowego grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. (PAP)

hp/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz