Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Spalarnię odpadów ma budować konsorcjum z Budimeksem na czele

0
Podziel się:

Budową spalarni odpadów komunalnych w Krakowie ma się zająć
polsko-belgijsko-hiszpańskie konsorcjum firm z Budimeksem SA na czele - poinformował w czwartek
Urząd Miasta. Spalarnia ma być gotowa do końca 2015 r.

Budową spalarni odpadów komunalnych w Krakowie ma się zająć polsko-belgijsko-hiszpańskie konsorcjum firm z Budimeksem SA na czele - poinformował w czwartek Urząd Miasta. Spalarnia ma być gotowa do końca 2015 r.

Za realizację budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów odpowiada Krakowski Holding Komunalny SA (KHK). Po ogłoszeniu upadłości poznańskiej firmy PBG - lidera konsorcjum, które złożyło najlepszą ofertę w przetargu na budowę spalarni - prawnicy KHK SA analizowali sytuację, w jakiej znalazł się ten projekt.

Jak poinformował w czwartek Urząd Miasta ostatecznie Krajowa Izba Odwoławcza nakazała wykluczenie konsorcjum PBG, w konsekwencji czego podjęto decyzję o wyborze oferty konsorcjum firm Budimex SA, Keppel Seghers Belgium NV i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares SA.

Prace przy budowie spalarni mają się rozpocząć niezwłocznie po podpisaniu kontraktu. Wykonawca będzie miał 1 tys. 100 dni na realizację tej inwestycji. Zgodnie z planem, jeśli gmina nie chce stracić unijnego dofinansowania, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów ma być gotowy do końca 2015 r.

Koszt budowy spalarni to 645 mln zł netto. Z unijnego Funduszu Spójności zostanie pokryte 58 proc. tej kwoty (371 mln zł), a 270 mln zł to pożyczka z NFOŚ.

Do przetargu na wykonawcę inwestycji stanęło kilkanaście podmiotów, ale ostatecznie złożono cztery oferty. Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa spalarni jest niezbędna, bo w 2016-2017 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

Spalarnia odpadów komunalnych ma powstać przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest niewykorzystywanym nieużytkiem, przewidywanym niegdyś pod powiększenie składowiska popiołów i żużli wytwarzanych przez Elektrociepłownię Kraków. Zakład będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Krakowie obecnie powstaje ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. Jest to niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.(PAP)

wos/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)