Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Spotkanie policjantów z biur ds. odzyskiwania mienia

0
Podziel się:

Wypracowanie modelu współpracy i tzw. dobrych praktyk z zakresu odzyskiwania
mienia - to cel spotkania przedstawicieli policyjnych biur ds. odzyskiwania mienia z Belgii,
Czech, Holandii, Niemiec, Słowacji i Polski - poinformowała małopolska policja.

Wypracowanie modelu współpracy i tzw. dobrych praktyk z zakresu odzyskiwania mienia - to cel spotkania przedstawicieli policyjnych biur ds. odzyskiwania mienia z Belgii, Czech, Holandii, Niemiec, Słowacji i Polski - poinformowała małopolska policja.

Jak powiedziała PAP w środę Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji, głównym celem trzydniowego spotkania w Krakowie przedstawicieli policyjnych biur ds. odzyskiwania mienia jest wypracowanie skutecznego modelu współpracy, który pozwoli na realizację wniosków dotyczących ustalenia i identyfikacji składników majątkowych pochodzących z przestępstwa.

Spotkanie jest także okazją do wymiany doświadczeń i tzw. dobrych praktyk z zakresu odzyskiwania mienia.

Otwierając seminarium, małopolski komendant policji nadinsp. Mariusz Dąbek podkreślił, że praca tych policjantów daje ludziom poczucie oczywistej sprawiedliwości, gdyż przestępcy nie mogą korzystać z tego, co uzyskali na drodze przestępstwa. Dzięki odebraniu im mienia, pochodzącego z przestępstwa, nie mogą także odbudować swojej przestępczej pozycji po wyjściu z więzienia.

Spotkania regionalne europejskich biur ds. odzyskiwania mienia obywają się cyklicznie w różnych państwach.

Do tej pory małopolska policja korzystała z tego typu kontaktów dwukrotnie. W wyniku tego na terenie Holandii i Anglii do spraw karnych prowadzonych w Polsce zabezpieczono majątek w wysokości ok. 250 tys. funtów.

W Wojewódzkiej Komendzie Policji w Krakowie od września działa powołany przez wojewódzkiego komendanta policji zespół do odnajdywania mienia przestępców. Jego celem jest wyszukiwanie ukrytych majątków podejrzanych, by zabezpieczyć roszczenia Skarbu Państwa i pokrzywdzonych.

Jak informował PAP mł. insp. Dariusz Nowak, powołanie zespołu było odpowiedzią na rosnące możliwości ukrywania majątku przez przestępców. Podyktowane było także potrzebą odciążenia śledczych. Krakowscy policjanci na etapie postępowania przygotowawczego będą ustalać, jaki majątek mają podejrzani. Ich działania będą niezależne od policjantów realizujących śledztwo, np. z wydziału przestępczości gospodarczej. (PAP)

hp/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)