Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Syryjczycy żądali ustąpienia prezydenta ich państwa

0
Podziel się:

Wykluczenia Syrii z Unii dla Śródziemnomorza do czasu ustąpienia prezydenta
tego państwa Bashara al-Assada domagali się w czwartek uczestnicy demonstracji przed
Międzynarodowym Centrum Kultury na Rynku Głównym w Krakowie.

Wykluczenia Syrii z Unii dla Śródziemnomorza do czasu ustąpienia prezydenta tego państwa Bashara al-Assada domagali się w czwartek uczestnicy demonstracji przed Międzynarodowym Centrum Kultury na Rynku Głównym w Krakowie.

W Krakowie w czwartek w MCK rozpoczęło się spotkanie Wyższych Urzędników Unii dla Śródziemnomorza, organizacji, która zrzesza państwa Unii Europejskiej i Basenu Morza Śródziemnego. Jednym z państw członkowskich i uczestników spotkania jest Syria.

Jak mówił Samer Masri z Komitetu Wsparcia Syryjskiej Rewolucji z Polski, w demonstracji wzięło udział około 20 Syryjczyków mieszkających w naszym kraju, którzy sprzeciwiają się reżimowi Bashara al-Assada. Protestujący mieli ze sobą syryjskie flagi.

"W połowie marca tego roku spragniony wolności i demokracji naród syryjski otwarcie sprzeciwił się reżimowi, który rządzi krajem już 41 lat. Prezydent Bahsar al-Assad zareagował na pokojowy apel ludności wyjątkową agresją i brutalnością" - mówił Masri.

Według niego, w obliczu braku zdecydowanej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej syryjskie władze czują się absolutnie nieskrępowane w swoich działaniach. "Do pacyfikacji ludności cywilnej używane jest wojsko oraz ciężki sprzęt, w tym czołgi i artyleria. Ludzie giną też w więzieniach, zazwyczaj po kilkudniowych torturach" - powiedział.

Uczestnicy demonstracji wezwali Unię dla Śródziemnomorza, żeby nie pozostawała bierna w sprawie Syrii i zaczęła wywierać nacisk na prezydenta Bashara al-Assada, aby zaprzestał represji wobec obywateli swego państwa i ustąpił ze swojego urzędu, umożliwiając tym samym demokratyzację Syrii. Żądali również wykluczenia Syrii z Unii dla Śródziemnomorza do tego czasu.

Demonstranci cieszyli się z informacji o śmierci libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Skandowali "Gratulujemy, gratulujemy" oraz "Dziś Kadafi, jutro Assad".

Unia dla Śródziemnomorza powstała z inicjatywy prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, w lipcu 2008 roku. Projekt ten jest kontynuacją i uzupełnieniem Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego, zwanego też procesem barcelońskim, zapoczątkowanego w 1995 roku.

Do Unii należą wszystkie państwa UE oraz niektóre państwa basenu Morza Śródziemnego i Środkowego Wschodu: Albania, Algieria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Mauretania, Monako, Czarnogóra, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja oraz Turcja. (PAP)

rgr/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)