Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Szkolenie z kościelnego savoir-vivre i protokołu dyplomatycznego

0
Podziel się:

Zasady kościelnego savoir-vivre'u, elementy protokołu dyplomatycznego i
podstawowe informacje o samorządzie poznali uczestnicy szkolenia zorganizowanego w sobotę w
Krakowie przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Zasady kościelnego savoir-vivre'u, elementy protokołu dyplomatycznego i podstawowe informacje o samorządzie poznali uczestnicy szkolenia zorganizowanego w sobotę w Krakowie przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Podczas szkolenia można było usłyszeć jak zwracać się do kardynała, biskupa i zakonnika, jakich tytułów i kiedy należy używać wobec kościelnych hierarchów, za co odpowiada proboszcz.

"Ludzie często nie wiedzą, jak zwracać się do proboszcza czy do kardynała i jak się zachować podczas spotkania czy uroczystości. Ten kurs ma pomóc odnaleźć się w konkretnej sytuacji" - mówił PAP rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek, który prowadził tą część szkolenia.

Był też blok poświęcony funkcjonowaniu administracji rządowej i samorządowej, a w nim doświadczony urzędnik Łukasz Strutyński mówił m.in.o podziale kompetencji, współpracy władzy publicznej z organizacjami społecznymi, sprawnej komunikacji, organizacji spotkań, ubiorze w sytuacjach oficjalnych, formie podziękowań i prezentów dla urzędników.

W kursie, odbywającym się w piwnicy krakowskiej kurii, uczestniczyło 26 osób. "Organizowaliśmy już kursy dotyczące protokołu dyplomatycznego. Nowością są zasady kościelnego savoir-vivre. Ci młodzi ludzie, działający w różnych stowarzyszeniach i organizacjach spotykają się z samorządowcami, administracją publiczną, ludźmi Kościoła. Szkolenie, choć dotyczy spraw podstawowych i dla starszych znanych, jest im bardzo potrzebne, bo do tej pory nie mieli okazji nauczyć się tych rzeczy" - powiedział PAP prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Marcin Nowak.

"Jak wielu młodych ludzi muszę czasem załatwiać jakieś sprawy, udać się do kogoś z pismem, umówić się na spotkanie. Często pojawiają się wątpliwości, z czym do kogo. W przypadku osób duchownych młodzi ludzie mają jeszcze więcej wątpliwości np. czy mówi się +Szczęść Boże+ czy "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" to samo. Co robić, gdy księdza spotykam w sytuacji prywatnej np. na basenie" - mówiła uczestniczka kursu Karolina Pluta z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Szkolenie było częścią cyklu Diecezjalna Szkoła Lidera "DieSeL". Jego koszt wynosił 35 zł od osoby.(PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)