Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Tablica pamiątkowa na domu, w którym mieszkał Wojciech Jerzy Has

0
Podziel się:

Pamiątkowa tablica poświęcona wybitnemu reżyserowi Wojciechowi Jerzemu
Hasowi (1925 - 2000) została odsłonięta w sobotę na froncie kamienicy przy ul. Św. Gertrudy 19 w
Krakowie, w której artysta mieszkał i pracował przez 24 lata.

bEDumBhN

Pamiątkowa tablica poświęcona wybitnemu reżyserowi Wojciechowi Jerzemu Hasowi (1925 - 2000) została odsłonięta w sobotę na froncie kamienicy przy ul. Św. Gertrudy 19 w Krakowie, w której artysta mieszkał i pracował przez 24 lata.

Na uroczystość przybył ze Szwecji syn reżysera Marek. Jak mówił, jest bardzo zadowolony i dumny z tego, że może być w Krakowie, gdzie jego ojciec urodził się i przeżył wiele lat. "Jego serce było zawsze w tym mieście. To jest dla mnie specjalna chwila być przy odsłonięciu tej tablicy" - dodał.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że rodzina Hasów jest ściśle związana z tym miastem a od XVIII wieku jest to udokumentowane. "Wojciech Jerzy Has się tutaj urodził, i co prawda swoje filmy w większości tworzył poza Krakowem, ale to w tym domu powstawały koncepcje i scenariusze wszystkich jego najwybitniejszych dzieł" - podkreślił prezydent.

bEDumBhP

Jak mówił inicjator wmurowania tablicy pamiątkowej Leopold Rene Nowak, sąsiadujące kamienice pod numerami 18 i 19 na ul. Św. Gertrudy w Krakowie są znaczące w historii kina światowego i polskiego. Pod "dziewiętnastką" mieszkał Wojciech Has, a pod "osiemnastką" niewielki pokój zajmował przez ostatnie 3,5 roku swojego pobytu w Krakowie Roman Polański.

Autorem projektu wykonanej z brązu tablicy pamiątkowej jest krakowski rzeźbiarz Marian Konieczny. Jej fundatorami są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Miasta Krakowa, Oficyna Filmowa Galicja, Muzeum Kinematografii, Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

Urodzony w Krakowie w 1925 roku Wojciech Jerzy Has należy do najwybitniejszych polskich reżyserów. Zrealizował 14. filmów pełnometrażowych; wszystkie były adaptacjami utworów literackich m.in. "Pętla" wg M. Hłaski, "Jak być kochaną" wg K. Brandysa, "Rękopis znaleziony w Saragossie" wg J. Potockiego, czy "Sanatorium pod Klepsydrą" wg B. Schulza. (PAP)

rgr/ tot/

bEDumBiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)