Notowania

wiadomości
15.04.2012 12:27

Kraków: Tysiące pielgrzymów na Święcie Miłosierdzia Bożego

Pielgrzymi z Europy, USA i Azji uczestniczą w niedzielę w Krakowie - Łagiewnikach w Święcie Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że nie możemy zapomnieć o "wyobraźni miłosierdzia", jeśli chcemy pozostać wierni nauczaniu Jana Pawła II.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pielgrzymi z Europy, USA i Azji uczestniczą w niedzielę w Krakowie - Łagiewnikach w Święcie Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że nie możemy zapomnieć o "wyobraźni miłosierdzia", jeśli chcemy pozostać wierni nauczaniu Jana Pawła II. *

Tegoroczne obchody Święta Miłosierdzia Bożego, które od 2000 r. jest obchodzone na całym świecie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, mają szczególny wymiar. Mija 10 lat odkąd Jan Paweł II poświęcił bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Obchody rozpoczęły się w sobotę wieczorem całonocnym czuwaniem modlitewnym. W niedzielę od rana odprawiane są msze św. Gospodarze sanktuarium szacują, że w związku ze świętem Łagiewniki odwiedzi między 150 a 200 tys. pielgrzymów.

W niedzielnej mszy św. odprawionej przez kard. Dziwisza przy ołtarzu polowym uczestniczyło, według szacunków policji, ok. 30 tys. wiernych z Polski, ale też z Austrii, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, USA, Kanady i Wietnamu.

Kard. Dziwisz przypomniał, że orędzie św. Faustyny podjął i przekazał Kościołowi bł. Jan Paweł II, który Miłosierdziu Bożemu poświęcił encyklikę "Dives in misericordia" oraz liczne dokumenty i wystąpienia. On kanonizował siostrę Faustynę i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia dla całego Kościoła.

"Prawdą o miłosiernym Bogu Jan Paweł II żył na co dzień. Nie mogło być zresztą inaczej w życiu człowieka i pasterza, który z bliska doświadczył zła dwóch totalitaryzmów XX wieku. Był świadkiem deptania godności człowieka przez bezbożne i nieludzkie ideologie i systemy, w których nie było miejsca dla miłosierdzia" - powiedział w homilii kard. Dziwisz.

Dodał, że Jan Paweł II był przekonany, że "światło Bożego Miłosierdzia" będzie charakterystycznym rysem duchowości i programu Kościoła w trzecim tysiącleciu i dlatego w 2002 r. podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce, w sanktuarium w Łagiewnikach zawierzył świat Bożemu miłosierdziu.

Metropolita krakowski przywołał słowa z homilii papieża: "Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia".

Jak podkreślił, Jan Paweł II zachęcał nas do "wyobraźni miłosierdzia". "Nie możemy o tym zapomnieć, jeżeli chcemy pozostać wierni jego nauczaniu i postawie" - powiedział kard. Dziwisz. "Niech wyrazem naszej dojrzałej wiary i wdzięczności będzie miłosierdzie w naszych rodzinach i wspólnotach, a także w naszym życiu społecznym. Czy to jest utopia? Czy Ewangelia nie mogłaby wyraźniej wkraczać w formy naszego zbiorowego życia? Czy w życiu politycznym nie powinno być więcej szacunku dla inaczej myślących, szukających innych rozwiązań, a także solidarności z tymi, którym się nie powiodło?" - wzywał metropolita krakowski.

Po mszy św. kard. Dziwisz udzielił zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami bł. Jana Pawła II i św. Faustyny.

Podczas niedzielnych uroczystości działalność zainauguruje Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia, która skupia czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, a została powołana po II Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia zorganizowanym w Łagiewnikach w październiku ubiegłego roku.

Jej celem jest promowanie nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia i czuwanie nad poprawnością kultu Bożego Miłosierdzia. Akademia ma współpracować z uczelniami katolickimi i ośrodkami kultu Bożego Miłosierdzia, organizować konferencje i sesje naukowe, inspirować do pisania prac naukowych. Rektorem Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego jest ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Po południu w łagiewnickim sanktuarium odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której odprawione będą msze św.

Kierowcy w związku z powrotami pielgrzymów z uroczystości powinni się liczyć ze wzmożonym ruchem w rejonie sanktuarium.(PAP)

wos/ ako/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz