Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: W szpitalu Babińskiego strzelano z broni palnej

0
Podziel się

#
dochodzą wypowiedzi adwokata i rzeczniczki szpitala
#

bEqtGjHF

# dochodzą wypowiedzi adwokata i rzeczniczki szpitala #

29.11. Kraków (PAP) - W strzelaninie, do jakiej doszło w czwartek wieczorem w szpitalu psychiatrycznym im. Babińskiego w Krakowie, użyto broni palnej. Potwierdziły to badania - poinformował PAP w piątek rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka.

Wojewódzki komendant policji powołał specjalną grupę operacyjno-procesową do zbadania sprawy; postępowanie przejęła Komenda Wojewódzka Policji.

bEqtGjHH

Do strzelaniny doszło w czwartek wieczorem. Personel szpitala zawiadomił policję o dwóch odgłosach przypominających wystrzały z pistoletu. Podczas oględzin w jednej z łazienek znaleziono dwie przestrzeliny w szybie. Strzelano z zewnątrz budynku. Badania potwierdziły, iż strzelano z broni palnej.

Według ustaleń policji, strzały padły w momencie, kiedy w łazience znajdował się 38-letni pacjent, który nie doznał żadnych obrażeń.

Policja zbadała miejsce zdarzenia i zabezpieczyła ślady. Na miejsce sprowadzono psa tropiącego, funkcjonariusze tyralierą spenetrowali teren. Zabezpieczono dokumentację wskazującą, kto miał prawo przebywać na miejscu zdarzenia.

Wstępnie przyjęte wersje zdarzenia zakładają m.in. przypadkowy charakter wystrzałów, czyjeś irracjonalne zachowanie, usiłowanie zastraszenia lub porachunki.

bEqtGjHN

Według policji pacjent bagatelizuje wydarzenie, twierdzi, że było przypadkowe i nie jest związane z jego osobą. Nie chciał ochrony policji. Policjanci ochraniają jednak teren szpitala.

Jak poinformowała PAP reprezentująca pacjenta adwokat Ewa Kubaszewska, pacjent został skierowany na leczenie przez lekarza, nie przebywał na przymusowym leczeniu. Bezpośrednio po zdarzeniu został wypisany ze szpitala i skierowany do leczenia ambulatoryjnego, "mimo że nadal pozostaje pod wpływem silnych leków i wbrew woli rodziny oraz wbrew wcześniejszym planom leczenia, zakładającym jeszcze tydzień pobytu w szpitalu".

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie Anna Armatys, "w szpitalu podjęto działania, których celem jest zapewnienie i odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i spokoju pacjentów hospitalizowanych w oddziale". Dyrekcja Szpitala współpracuje z policją i organami wymiaru sprawiedliwości w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia. Rzeczniczka potwierdziła także fakt wypisania pacjenta. "Pacjent został wypisany w obecności rodziny, gdyby były jakiekolwiek powody do hospitalizacji, to obowiązkiem szpitala jest zapewnienie mu takiej opieki, jakiej potrzebuje" - powiedziała.

Według medialnych informacji pacjentem jest Janusz K., ps. Bokserek, który trzy miesiące temu na lotnisku w Balicach próbował wnieść broń do samolotu, a kilka lat temu był oskarżony o udział w gangu "Marchewy". W marcu został nieprawomocnie skazany na cztery lata pozbawienia wolności m.in. za udział w pobiciu i usiłowanie zmuszenia groźbą innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. (PAP)

bEqtGjHO

hp/ rgr/ pz/

bEqtGjIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)