Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 14:43

Kraków: W Szpitalu Uniwersyteckim powstanie Centrum Urazowe

Do końca przyszłego roku powstanie Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W środę władze województwa małopolskiego podpisały z dyrekcją szpitala umowę na dofinansowanie budowy z funduszy unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do końca przyszłego roku powstanie Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W środę władze województwa małopolskiego podpisały z dyrekcją szpitala umowę na dofinansowanie budowy z funduszy unijnych.

Centrum Urazowe, które zostanie zbudowane w sąsiedztwie istniejących obiektów Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Botanicznej, będzie kosztowało blisko 58,5 mln zł. Ponad 49,7 mln zł stanowią środki unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a prawie 8,8 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia.

Jak podkreślił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig, centrum będzie miało kilka zadań. Zajmie się wielospecjalistycznym leczeniem skutków urazów na najwyższym poziomie referencyjnym, będzie też obiektem przygotowanym na przyjęcie ofiar katastrof. Dzięki wyposażeniu go w sale wykładowe i szkoleniowe stanie się również ośrodkiem dydaktycznym dla studentów medycyny i lekarzy.

Centrum spełni standardy obowiązujące w krajach UE oraz wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Centrum będzie się mieściło w nowo zbudowanym, 5-kondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej około 7,5 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się tam pomieszczenia dla m. in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, bloku operacyjnego z sześcioma salami operacyjnymi oraz pięciu oddziałów szpitalnych dysponujących 110 łóżkami, w tym 31 na intensywnej terapii.

W ramach programu unijnego Infrastruktura i Środowisko sfinansowane zostanie wyposażenie Centrum Urazowego. Do tego samego programu zgłoszono budowę lądowiska dla helikopterów na dachu nowego budynku.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podkreślił, że krakowskie centrum będzie jednym z kilkunastu tego typu ośrodków, które mają powstać w całym kraju w ramach ogólnopolskiego systemu ratownictwa medycznego.

Centra Urazowe są tworzone na bazie ośrodków wysokospecjalistycznych z myślą o ofiarach wypadków i katastrof. Chodzi o to, aby pacjenci od razu trafiali do miejsca, w którym będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów. (PAP)

rgr/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz