Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: W tym roku prawie 42,7 mln zł na odnowę zabytków

0
Podziel się

Prawie 42,7 mln zł wynosi tegoroczny budżet Społecznego Komitetu Odnowy
Zabytków Krakowa (SKOZK). Pieniądze te zostaną przeznaczone na 169 zadań remontowych i
konserwatorskich w zabytkowych obiektach na terenie miasta.

bEiegclh

Prawie 42,7 mln zł wynosi tegoroczny budżet Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Pieniądze te zostaną przeznaczone na 169 zadań remontowych i konserwatorskich w zabytkowych obiektach na terenie miasta.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia SKOZK jego przewodniczący, prof. Franciszek Ziejka, poinformował, że większość środków - 42 mln zł - podobnie jak w minionych latach zostało przekazane z budżetu centralnego poprzez kancelarię prezydenta, a pozostałe to pieniądze ze składek społecznych i innych źródeł własnych komitetu. Tegoroczny budżet jest zbliżony do ubiegłorocznego.

Wiceprzewodniczący SKOZK Bogusław Krasnowolski przedstawiając zadania zaplanowane na ten rok zaznaczył, że jak co roku najwyższą rangę mają prace na Wzgórzu Wawelskim obejmujące Zamek Królewski, katedrę oraz pozostałą zabudowę wraz z fortyfikacjami. Następne w hierarchii są: historyczne centrum Krakowa w obrębie średniowiecznych fortyfikacji miejskich i dziewiętnastowiecznych Plant, dawna żydowska dzielnica Kazimierz, tereny pomiędzy Plantami a tzw. "drugą obwodnicą" oraz wybrane budowle XX-wieczne.

bEiegclj

Na kontynuację prac i rozpoczęcie nowych na Wzgórzu Wawelskim przeznaczono w tym roku prawie 5,5 mln zł. Za pieniądze te prowadzony będzie remont konserwatorski elewacji północnej zamku z Wieżą Sobieskiego oraz zabezpieczane uszkodzone odcinki muru cegiełkowego i obwodowego. W Katedrze Wawelskiej dokończona zostanie kompleksowa konserwacja wnętrza kaplicy Wazów, rozpocznie się też konserwacja kaplicy Potockich.

W obrębie historycznego centrum Krakowa kontynuowane będą prace remontowe w wielu zabytkowych kościołach i klasztorach, w tym m.in. w Bazylice Mariackiej (remont i renowacja wnętrza krypt), kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym (konserwacja nawy i prezbiterium), kościele św. Piotra i Pawła (konserwacja wystroju i wyposażenia zakrystii oraz prace badawcze i konserwatorskie związane z tworzeniem Panteonu Narodowego), w romańskim kościele Św. Andrzeja (odgrzybienie, konserwacja zakrystii i chóru), klasztorze franciszkanów (konserwacja tzw. nowej zakrystii) oraz klasztorze dominikanów (remont placu przed wejściem do kościoła).

Na Rynku Głównym kontynuowany będzie remont Pałacu Krzysztofory, w którym mieści się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a także prace we wnętrzu Wieży Ratuszowej.

Prace w dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz to przede wszystkim remont Synagogi Remuh i Synagogi Starej oraz konserwacja 125 macew na cmentarzu tzw. Nowym. Kontynuowane będą też remonty chrześcijańskich zabytków Kazimierza: kościoła Bożego Ciała, zespołu klasztoru augustianów i kościoła św. Katarzyny oraz zespołu klasztoru paulinów na Skałce.

bEiegclp

Listę zamykają prace w obiektach znajdujących się na terenach XIX-wiecznej ekspansji Krakowa oraz w zabytkowych enklawach na obrzeżach miasta.

Jak podkreślił Krasnowolski, w tym roku po raz pierwszy bezzwrotne dofinansowanie ze środków SKOZK otrzymały także remonty zabytkowych budynków należących do osób prywatnych. Dzięki temu odnowione zostaną elewacje w kilkunastu kamienicach w centrum miasta.

Podczas posiedzenia SKOZK poinformowano, że ubiegłoroczny budżet wynoszący 42,7 mln zł został wykonany nieomal w 100 proc. Prace prowadzono w 127 obiektach.

"Z wyliczeń wynika, że do każdej złotówki wyłożonej przez SKOZK właściciel lub zarządca obiektu dołożył 1,46 zł pochodzące z innych źródeł. To daje ponad 100 mln zł wydane na odnowę zabytków Krakowa" - podkreślił prof. Ziejka. (PAP)

bEiegclq

rgr/ hes/

bEiegclK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)