Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: We wtorek wyruszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

0
Podziel się:

Ponad 400 młodych ludzi: strzelców, harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego,
uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego wyruszy we wtorek rano z krakowskich Oleandrów w
48. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego.

Ponad 400 młodych ludzi: strzelców, harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego wyruszy we wtorek rano z krakowskich Oleandrów w 48. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego.

Po przebyciu liczącej około 160 kilometrów trasy 12 sierpnia piechurzy dotrą do Kielc.

"Już niebawem uczestnicy marszu spotkają się ponownie na szlaku niepodległości, aby swoją postawą zamanifestować przywiązanie do najwyższych wartości towarzyszących naszym przodkom w ich zmaganiach o Polskę" - zaznaczył komendant marszu Jan Józef Kasprzyk.

Tegoroczny marsz odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego kursu oficerskiego Związku Strzeleckiego, jaki odbył się na Podhalu pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Będzie także swego rodzaju "próbą generalną" przed przypadającym w przyszłym roku 100-leciem Czynu Niepodległościowego Legionów.

Marsz gromadzi ponad 400 uczestników: młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. W czasie jego trwania uczestnicy biorą udział w zajęciach edukacyjnych i sportowych.

Marsz, który przed 1989 rokiem miał charakter manifestacji patriotycznej, silnie zwalczanej przez władze komunistyczne, w wolnej Polsce powrócił do przedwojennych korzeni jako imprezy o charakterze edukacyjno-sportowej.

Marsz rozpocznie się rano we wtorek 6 sierpnia uroczystym apelem na historycznych Oleandrach przed Domem Legionisty. Dzień wcześniej w Krakowie zaplanowano uroczystości i imprezy przypominające czyn zbrojny Legionów Piłsudskiego: przemarsz z Oleandrów na Wawel, mszę w Katedrze Wawelskiej w intencji marszałka i jego żołnierzy, uroczysty apel przy grobie marszałka i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych na Rynku Głównym z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot oraz wieczorny apel przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Uczestnicy marszu, pokonując polnymi i leśnymi drogami trasę z Krakowa przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce do Kielc, biorą udział w spotkaniach z uczestnikami walk o niepodległość, w zawodach z marszu na orientację, zawodach strzeleckich, konkursach edukacyjnych poświęconych marszałkowi Piłsudskiemu i czynowi legionowemu, zajęciach oświatowych.

Impreza zakończy się 12 sierpnia uroczystością w Kielcach pod pomnikiem Czwórki Legionowej i Pałacem Biskupów.

I Kompania zwana "Kadrówką" liczyła 160 żołnierzy. Na rozkaz Piłsudskiego wyruszyli oni z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego o świcie 6 sierpnia 1914 r. W Michałowicach żołnierze obalili słupy graniczne państwa zaborczego i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.

Zdaniem historyków choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.

Pierwsza Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano dla upamiętnienia tamtych wydarzeń w 1924 r. i odbywał się on nieprzerwanie do 1939 roku. W PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję wskrzeszono w 1981 r. W latach 80. marsz miał charakter manifestacji patriotycznej, potem powrócił do przedwojennej formuły zawodów sportowo-obronnych.

Organizatorem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej jest Związek Piłsudczyków. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Karolina Kaczorowska - wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, który aż do tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem był Honorowym Protektorem Marszu. Będzie ona uczestniczyć w uroczystościach rozpoczynających marsz w Krakowie i kończących w Kielcach. Komendantem jest po raz 15. prezes związku Jan Józef Kasprzyk. (PAP)

rgr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)