Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wieża Ratuszowa otwarta w grudniu dla turystów

0
Podziel się:

Turyści odwiedzający w grudniu Kraków będą mogli podziwiać od niedzieli
panoramę miasta z Wieży Ratuszowej. Wieża będzie otwarta dla turystów do 30 grudnia - poinformowała
PAP Anna Kandzior-Zug z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Turyści odwiedzający w grudniu Kraków będą mogli podziwiać od niedzieli panoramę miasta z Wieży Ratuszowej. Wieża będzie otwarta dla turystów do 30 grudnia - poinformowała PAP Anna Kandzior-Zug z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Panoramę Krakowa będzie można oglądać także po zmroku, ponieważ będzie otwarta od godz. 12 do 18. Zwykle Wieża Ratuszowa w sezonie zimowym jest zamknięta.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa udostępni cztery kondygnacje zabytkowej budowli: parter oraz pierwsze, trzecie i czwarte piętro.

Do każdego biletu będzie dodawana bombka choinkowa. Chętni będą mogli podpisać swoje bombki i udekorować nimi znajdujące się w Wieży drzewka.

Wieża będzie czynna codziennie z wyjątkiem 24 i 25 grudnia, a w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w godz. od 9 do 16. Chętni będą mogli kupić bilety łączone i zwiedzić także wystawę szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.

Wieża jest jedyną pozostałością po dawnym Ratuszu, który został wyburzony w 1820 r. W 1967 r., po kompleksowej konserwacji, która podkreśliła gotycki charakter budowli, wieżę przekazano Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa.

Pierwsza wzmianka o wieży pochodzi z 1316 roku. W średniowieczu budowla była stale rozbudowywana. Rajcy miejscy w 1454 roku sprowadzili z Torunia mistrza Jana do prac przy budowie dachu, wtedy to prawdopodobnie kończono prace przy budowie obiektu.

Do 70-metrowej budowli, wzniesionej z cegły i kamienia, prowadzą szerokie schody, strzeżone po bokach przez kamienne lwy, pochodzące z parku pałacowego w Pławowicach. Sala parterowa służyła niegdyś jako skarbiec, gdzie przechowywano insygnia władzy rajców oraz cenne przedmioty ze złota, srebra i cyny. Obecnie prezentowany w niej jest unikatowy zestaw znaków kamieniarskich zwanych gmerkami, pochodzący z 1444 r.

Przestronna sala na pierwszym piętrze uważana jest za jedno z najpiękniejszych wnętrz gotyckich w Krakowie. We wnękach nad kamiennymi ławami eksponowane są zachowane detale kamieniarskie. W przyszłości prezentowana w niej będzie ekspozycja dotycząca dziejów krakowskiego samorządu i losów jego głównej siedziby.

Sala drugiego piętra nie jest udostępniana publiczności, gdyż znajduje się w niej stacja monitoringu Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska. W pomieszczeniu na trzecim piętrze prezentowane są archiwalne fotografie krakowskiego Rynku z początków ub. wieku oraz olbrzymi "Portret Własny Krakowian Początku Trzeciego Tysiąclecia", wykonany w 2001 r. przez Ryszarda Horowitza.

Atrakcją czwartej kondygnacji jest panorama Krakowa, którą można oglądać również przez lunety, oraz stary mechanizm zegara. Obecny mechanizm zegara sterowany jest falą radiową, odbierającą sygnały z nadajnika z Mainfligen, co zapewnia mu dokładność zgodną z atomowym wzorcem czasu.

W podziemiach wieży zachowały się mury dawnych piwnic ratusza. Główne pomieszczenia zajmowała tam słynna "Piwnica Świdnicka" zwana również "Indiami. Nazwa piwnicy została przyjęta od dobrego piwa, sprowadzanego ze Świdnicy. W XVIII w. renoma szynku popsuła się i krakowianie zaczęli go nazywać świńską piwnicą.

Przed wiekami piwiarnia oddzielona była murem od lochów więziennych, z którymi sąsiadowała tzw. torturia. Urzędował w niej kat miejski i jego pomocnicy - ceklarze. Dziś w ratuszowych piwnicach ma siedzibę kawiarnia oraz Scena pod Ratuszem, należąca do Teatru Ludowego.(PAP)

hp/ wos/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)