Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wręczono medale "Cracoviae Merenti" za zasługi dla miasta

0
Podziel się:

Szefowa Fundacji dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych
Intelektualnie Stanisława Centkowska, rzeźbiarz prof. Stefan Dousa i śpiewaczka operowa prof.
Jadwiga Romańska - Gabryś otrzymali w środę brązowe medale "Cracoviae Merenti".

bEEfxkfF

Szefowa Fundacji dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie Stanisława Centkowska, rzeźbiarz prof. Stefan Dousa i śpiewaczka operowa prof. Jadwiga Romańska - Gabryś otrzymali w środę brązowe medale "Cracoviae Merenti".

Odznaczenie jest przyznawane przez Radę Miasta Krakowa za szczególne zasługi dla miasta.

Stanisława Centkowska została uhonorowana za przeciwdziałanie wykluczeniu osób niepełnosprawnych, rozwój wolontariatu i propagowanie idei solidaryzmu społecznego. "Wiedzy, doświadczeniom, nieprzeciętnym zdolnościom organizacyjnym i uporowi, ale też wielkiej wrażliwości naszej laureatki zawdzięczamy inicjatywy o fundamentalnym znaczeniu dla kształtowania nowoczesnego systemu opieki społecznej i dla wizerunku naszego miasta" - mówił podczas uroczystej sesji Rady Miasta prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

bEEfxkfH

Prof. Jadwiga Romańska - Gabryś, jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, związana przez lata z Operą Krakowską, była nazywana "Gildą stulecia" i "najpiękniejszym polskim sopranem". Artystka otrzymała brązowy medal "Cracoviae Merenti" w podziękowaniu "za lata twórczej pracy i niezapomniane kreacje" stworzone na scenie operowej.

Prof. Stefan Dousa - twórca wielu krakowskich pomników, rzeźb plenerowych, a także medali i plakiet, został nagrodzony za dokonania artystyczne i działalność na rzecz miasta. "Pan profesor Dousa wpisuje się w historię Krakowa jako artysta, mentor - nauczyciel kolejnych pokoleń młodych twórców i jako człowiek wielkiego serca, oddany miastu społecznik, żywo zaangażowany w jego sprawy, w przemiany, jakie się w nim dokonują" - podkreślił prezydent Majchrowski.

Ustanowiony w 1992 r. medal "Cracoviae Merenti" jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez miasto. Pierwszy złoty medal otrzymał Jan Paweł II. W 1998 r. radni zdecydowali, że złote medale będą odtąd przyznawane tylko instytucjom, uhonorowano nimi: Biskupstwo Krakowskie, Uniwersytet Jagielloński, Szpital Zakonu Bonifratrów, Bractwo Kurkowe, Krakowską Kongregację Kupiecką. Do tej pory przyznano także 27 medali srebrnych i 24 brązowe.(PAP)

wos/ abe/

bEEfxkgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)