Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wręczono Nagrodę im. Felczaka i Wereszyckiego

0
Podziel się:

Dr hab. Isabel Roskau-Rydel z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
otrzymała we wtorek nagrodę główną w XI edycji Konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka
Wereszyckiego na najlepszą książkę dotyczącą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej XIX - XX wieku.

Dr hab. Isabel Roskau-Rydel z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie otrzymała we wtorek nagrodę główną w XI edycji Konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego na najlepszą książkę dotyczącą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej XIX - XX wieku.

Autorkę uhonorowano za książkę "Niemiecko-austriackie rodziny urzędnicze w Galicji 1772-1918. Kariery zawodowe - środowisko - akulturacja i asymilacja". Fundatorem nagrody głównej w wysokości 10 tys. zł jest krakowskie Wydawnictwo Literackie.

Jak podkreślili jurorzy w werdykcie, nagrodzona praca, ukazując losy wybranych galicyjskich rodzin niemiecko-austriackich urzędników, zwraca uwagę na skomplikowany proces zjawiska akulturacji i asymilacji. "Opierając się na imponującym materiale źródłowym autorka weryfikuje wiele funkcjonujących w historiografii tez dotyczących rodzin urzędniczych w Galicji" - zaznaczyli jurorzy.

Książka przygotowana została na podstawie rozprawy habilitacyjnej i wydana w 2011 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Nagroda honorowa za szczególne zasługi na polu naukowym i popularyzatorskim przypadła dr Annie G. Piotrowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego za publikację o muzyce cygańskiej w kulturze europejskiej oraz dr hab. Joannie Januszewskiej-Jurkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za książkę o stosunkach narodowościowych na Wileńszczyźnie w latach 1920-1939.

Prace zgłoszone przez wydawnictwa, ośrodki akademickie oraz kapitułę nagrody oceniało jury powołane przez Polskie Towarzystwo Historyczne-Oddział w Krakowie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Patronami ustanowionej w 2001 roku nagrody dla historyków zajmujących się problematyką Europy Środkowo-Wschodniej są Wacław Felczak i Henryk Wereszycki.

Felczak był historykiem, autorem m.in. "Historii Węgier" i "1000 lat związków polsko-węgierskich". Podczas II wojny światowej w Budapeszcie był łącznikiem krajowych organizacji niepodległościowych z rządem londyńskim oraz szefem tajnych polskich kurierów na trasie przez Karpaty. Wereszycki był historykiem, legionistą Piłsudskiego, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Napisał m.in. "Historię Austrii" oraz wiele prac o dziejach Habsburgów. (PAP)

rgr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)